Pandemija je najteže pogodila glazbenike, dok je IT sektor dobro prošao

Najpogođeniji pandemijom i nemogućnošću normalnog poslovanja su djelatnici podsektora glazba i izvedbene umjetnosti čiji pad prihoda iznosi ozbiljnih 40,8 posto.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 28.09.2022. / 14:38 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Ekonomski institut Zagreb izradio je studiju „Kulturne i kreativne industrije u Republici Hrvatskoj – prije i nakon Covid-19“ čiji su rezultati predstavljeni u Splitu. Do početka pandemije kulturne i kreativne industrije (KKI) godinama su bilježile kontinuirani rast te su 2019. imale udio u domaćem BDP-u od 3,1 posto. U 2020., koju je obilježila pandemija, uslijedio je pad od 8,4 posto, što je značajnije od pada poslovnih prihoda na razini ostalih industrija (-7,6 posto).

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Slika nije dostupna TikTok priprema glazbeni servis s kojim bi konkurirao Spotifyu?

U studiji je analiziran učinak svakog podsektora KKI u razdoblju od 2015. do 2019. rangirajući ih po njihovom doprinosu ukupnoj vrijednosti kulturnoj i kreativnoj industriji – od podsektora Računalni programi, igre i novi mediji (21,3 posto), Oglašavanje i tržišno komuniciranje (14,7 posto), Glazba, umjetnost i izvedbene umjetnosti (14,5 posto), Elektronički mediji (12,9 posto), Izdavaštvo (12,3 posto) do Muzeji, galerije i knjižnice (11,5 posto).

Pad poslovnih prihoda ipak nije zabilježen u svim djelatnostima kulturne i kreativne industrije te su kao pozitivni primjeri izdvojeni podsektori Računalni programi, igre i novi mediji, Arhitektura te Muzeji, knjižnice i baština.

Najpogođeniji pandemijom i nemogućnošću normalnog poslovanja su djelatnici podsektora Glazba i izvedbene umjetnosti čiji pad prihoda iznosi ozbiljnih 40,8 posto, a slijede ih Film (-35,9 posto), Umjetnost Fotografija, Oglašavanje i tržišno komuniciranje te Izdavaštvo.

Slika nije dostupna Svemirska simfonija: Poslušajte glazbu napravljenu na temelju fotografija teleskopa James Webb

Glavni direktor HDS ZAMP-a, Nenad Marčec komentirao je kako se kriza najozbiljnije odrazila na glazbeni sektor te su, u vrijeme nepostojeće koncertne aktivnosti, glazbenicima jedni izvor prihoda bili honorari od autorskih i srodnih prava. Oporavak glazbene industrije kojem trenutno svjedočimo rezultat je, između ostalog, konkretnih intervencija glazbenih udruga, kao i mnogih teških poslovnih odluka koje su donesene odlučno i na vrijeme, naglasio je Marčec.

 

Vezane vijesti