Poljska je odlučila povećati svoj kopneni teritorij. Ali, za razliku od nekih drugih zemalja, koje su posegnule za oružjem ne bi li ostvarile takav plan, u Poljskoj su posegnuli za - bagerima.
tri vijesti o kojima se priča


Naime, uz poljsku obalu, u Vislinskom zaljevu, od 2019. godine gradi se novi umjetni otok, koji će biti nazvan Estyjska (ime mu dolazi od starog pruskog imena za Vislinski zaljev - Estmere). Otok će nastati kao rezultat produbljivanja kanala, a sav materijal koji nastane od tih radova bit će iskorišten za njegovu gradnju. Kad bude gotov, a trenutno je 20 posto završen, trebao bi postati utočište za brojne močvarne ptice i biljke, zatvoren za javnost.
Gradnja umjetnog otoka nije nešto novo u svijetu. Podsjetimo na gradnju cijele umjetne lagune u Dubaiju. Ali gradnaj otoka koji će biti utočište za ptice, nije baš tako često.
Otok Estyska jedan je od nekoliko takvih projekata u Poljskog, u kojem se kombiniraju graditeljski ciljevi i očuvanje prirode. Sličan se projekt odvija i u laguni Szczecin, gdje se grade otoci Brysna i Śmięcka. Prema Pomorskom uredu iz Gdynia, priroda je već prihvatila ovaj umjetni otok u nastanju te su se na njegovoj površini već pojavile ptice i vegetacija.
A da Poljaci ništa ne prepuštaju slučaju pokazuju i video izvješaji koji se mogu pronaći na YouTubeu.
Kad bude završen, otok bi trebao imati površinu od oko 200 ha te opseg od oko 4,9 kilometara, a u njegovu gradnju će biti ugrađeno milijun tona pijeska dok je već upotrebljeno oko 140 tisuća tona kamena.
Kako ističu iz Pomorskog ureda Gdynia, ovaj 2-3 metra visok otok već je preživio nekoliko zima i dokazao da je dovoljno čvrst i dobro osmišljen da traje. Naime, kako bi otok zadržao svoj eliptičan oblik, korištene su čelične ploče, koje na okupu drže sav pješčani materijal koji je nastao iskopavanjem kanala. Te metalne ploče pokrivaju područje gotovo 16 nogometnih igrališta.
Završetak izgradnje ovog otoka predviđen je 2034. godine, kada bi umjesto bagera svoj dom ovdje mogli pronaći labudi, gnjurci i različite patke.
Ovakvi projekti pokazuju da je moguće spojiti velike graditeljske projekte i očuvanje prirode.
Izvor: WP Tech