Poražavajući podaci: Govor mržnje i zlostavljanje na internetu porasli su za 20 posto tijekom pandemije

Problem je što se dobar dio zlostavljanja i govora mržnje ne prijavljuje, pa oni koji koji zlostavljaju i potiču govor mržnje, ne snose nikakve posljedice niti shvaćaju da to što rade nije u redu.

Martina Čizmić | 17.11.2021. / 15:15 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Jedna od pošasti digitalnog života i društvenih mreža, zasigurno je i govor mržnje. Skriveni iza različitih pseudonima, korisnici mogu bilo kad i bilo gdje napisati gotovo bilo što - i proći nekažnjeno.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Kad je pandemija prisilila gotovo cijeli svijet da svoje živote preseli u virtualni digitalni svijet, problem govora mržnje postao je još izraženiji. Prema podacima objavljenima u novoj studiji, govor mržnje na internetu u SAD-u i Velikoj Brtianiji porastao je za 20 posto od početka pandemije.

Slika nije dostupna Počinje istraživanje o rizičnom ponašanju i seksualnom uznemiravanju na internetu među srednjoškolcima

Analiza govora mržnje otkrila je da se on najčešće javlja oko aktualnih vijesti kao što su proglašenje početka pandemije u ožujku 2020., prosvjedi Black Lives Matter u lipnju 2020. i slični.

Dobrotvorna organizacija usmjerena na mlade, Ditch the Label, koja je naručila studiju, upozorila je kako je primjećen porast, ali i sve ekstremniji govor mržnje te zlostavljanja na internetu. Među najekstremnijim slučajevima su oni u kojima su bile prijetnje smrću, ali i omalovažavanje i prijetnje u stvarnom životu.

Ranija istraživanja su pokazala da ljudi koji zlostavljaju i trolaju obično imaju nisko mentalno zdravlje, traumu, možda se nalaze u obitelji zlostavljača, a vjerojatno su i sami bili žrtve zlostavljanja, ističe direktor Ditch the Labela, Liam Hackett.

Dodaje i kako su dosad i osjećaj da nemaju kontrolu nad svojim životima doveli do stvaranja "savršenih uvjeta" za zlostavljanje na internetu.

Problem je što se dobar dio zlostavljanja i govora mržnje ne prijavljuje, pa oni koji koji zlostavljaju i potiču govor mržnje, ne snose nikakve posljedice niti shvaćaju da to što rade nije u redu.

Slika nije dostupna Nasilje putem društvenih mreža i aplikacija za dopisivanje je stvarno i sve češće: Znate li ga prepoznati i spriječiti?

Normalizirali smo govor mržnje i zlostavljanje i to je dio problema, to ne bismo trebali smatrati dijelom normalnog života, upozorava Hackett.

Smatra kako bi trebalo uvesti edukaciju od najranije dobi kako bi djeca, a onda i mladi razumjeli utjecaj zlostavljanja i govora mržnje na internetu kao i opasnosti online radikalizacije.

Također, dio je skupine koja razvija prijedlog zakona o sigurnosti na internetu koji bi zakonski obavezao društvene mreže da se pobrinu za svoje korisnike, što bi po Hackettu bio korak u pravom smjeru.

 

Izvor: BBC

Vezane vijesti