"Pretvorit ćemo se u čimpanze": Facebook blokirao mrežu lažnih profila koja je širila dezinformacije o cjepivu protiv COVID-19

Fazze je kroz svoju mrežu lažnih profila širio zavaravajuće tvrdnje koje su opovrgavale učinkovitost Pfizerovog i cjepiva AstraZeneca.

Martina Čizmić | 11.08.2021. / 12:50 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Facebook je objavio kako je, u sklopu svoje kampanje za uklanjanje pojedinaca i tvrtki koji objavljuju netočne i lažne informacije oslanjajući se na lažne profile, uklonio cijelu oglašivačku mrežu kojoj je glavni cilj bio plasirati lažne informacije o cjepivima.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Kako su objavili u svom redovnom izvještaju, uklonili su 65 Facebook i 243 Instagram profila koji su povezani sa Fazzeom, podružnicom marketinške tvrtke registrirane u Velikoj Britaniji, a čiji su poslovi primarno bili usmjereni na Rusiju.

Kako su pojasnili, Fazze je kroz svoju mrežu lažnih profila širio zavaravajuće tvrdnje koje su opovrgavale učinkovitost Pfizerovog i cjepiva AstraZeneca.

Nathaniel Gleicher, voditelj sigurnosnih politika u Facebooku, novinarima je pojasnio kako je cijela kampanja bila izuzetno dobro zamišljena, no nije imala dobru realizaciju, a onda ni doseg.

Kampanja je išla u dva vala između kojih je bilo pet mjeseci bez ikakve aktivnosti. Prvo su u studenom i prosincu 2020. profili iz Fazze mreže objavljivali meme i komentare u kojima su tvrdili da će cijepljenje cjepivom AstraZenece "osobu pretvoriti u čimpanzu". Pet mjeseci kasnije, u svibnju 2021., u objavama su u pitanje dovodili sigurnost Pfizerovog cjepiva objavljujući "navodne hakirane i objavljene dokumente iz AstraZenece", pojašnjavaju iz Facebooka i navode kako su se kampanje odvijale u trenutcima kad su države diljem svijeta odlučivale o odobrenju cjepiva za hitnu primjenu.

Kampanja je stvarala gomilu članaka s dezinformacijama, pozivala na potpisivanje peticija na Redditu, Mediumu, Change.org i Medapply.co.uk. Potom su putem lažnih profila na društvenim mrežama dijelili taj sadržaj, taktikama koje podsjećaju na spam.

Uz to što su širili lažne informacije, u Facebooku su otkrili kako su Fazzeovi profili kontaktirali i influencere na društvenim mrežama te im ponudili novac, ako na svojim profilima podijele netočne tvrdnje. Taj je plan propao kad su ih influenceri u Njemačkoj i Francuskoj javno prozvali i otkrili cijeli plan.

Fazze je sad blokiran i izbačen s naših platformi. Ova operacija na više platformi ciljala je na korisnike u Indiji, Latinskoj Americi i u manjem obujmu, u SAD-u, stoji u službenom izvještaju u kojem navode da su o svemu obavijestili svoje partnere, istraživače, ali i zakonodavna tijela i policiju.

 

Vezane vijesti