Proslavljeni hrvatski znanstvenik objasnio kako se s pravim informacijama mogu spasiti milijuni života!

Igor Rudan, proslavljeni i nagrađivani hrvatski znanstvenik, gostovao je na konferenciji TouchPoint te je pred prepunom dvoranom govorio o važnosti informacija u 21. stoljeću.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 17.05.2019. / 10:16 komentari
Predavanje Igora Rudana (Foto: ZIMO)

Na jučerašnjoj velikoj konferenciji TouchPoint o IoT-u jedno od najzanimljivijih predavanja održao je Igor Rudan, globalno poznati i nagrađivani hrvatski znanstvenik koji je govorio o vrijednosti informacija u 21. stoljeću nabrojivši neke zanimljive primjere iz biologije, medicine, politike i masovnih medija. Duhovit, zabavan, ali prije svega poučan, Rudan je na vlastitom primjeru objasnio način na koji radi ljudski mozak i način na koji percipira informacije i mijenja tu percepciju na temelju novih podataka koje konstantno dobiva.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora"

Govoreći o uspjehu projekta 10.001 Dalmatinac tijekom kojeg je na hrvatskim otocima provedeno genetsko istraživanje, rekao je da su rezultati koje su postigli bili bolji nego rezultati ranije provedenih istraživanja u New Yorku. Razlog za uspjeh leži upravo u tome što su dobro razmislili kako dobiti kvalitetnu informaciju i tek onda krenuli u istraživanje.

Naime, na hrvatskim otocima ljudi jedu većinom sličnu hranu, genetika i način života su slični pa se može lakše saznati povezanost gena s bolestima, dok je u New Yorku raznoliko stanovništvo, različitih rasa, načina života i prehrane, pa njihove informacije nisu bile toliko precizne.

Smanjena smrtnost djece

Kolika je moć prave informacije s kojom se zaista može promijeniti svijet i smanjiti smrtnost djece, pokazao je na primjeru projekta Ujedinjenih naroda, čiji je cilj, među inim, bio i smanjenje smrtnosti djece. Postojala je politička volja, imali su novca, no nisu imali prave informacije o bolestima od kojih djeca umiru. Bilo je teško pronaći zabilješke liječnika iz nekih najugroženijih afričkih zemalja, no uz puno truda Rudan i znanstvenici uspjeli su se dokopati brojnih podataka i na temelju tih informacija napokon su imali konkretniju sliku o problemu i razlozima smrtnosti, tj. bolestima protiv kojih se moraju boriti.

Te su informacije pokazale kojim smjerom treba ići te da je najveća smrtnost djece od upale pluća, proljeva i drugih bolesti na koje prije nije bio stavljen naglasak pri prevenciji. Rezultati koji su postignuti nakon tog istraživanja zaista su fantastični te je smrtnost djece u svijetu smanjena s 11 na oko 6 milijuna.

Predavanje Igora Rudana (Foto: ZIMO)

U politici je važna informacija o metodama određivanja prioriteta koju je Rudan nazvao crowdsourcingom mišljenja. Naime, prilikom odluke o investiranju potrebno je odrediti prioritete u kakve bi se projekte trebao uložiti novac, a jedna je od metoda tzv. "CHNRI" metoda – na temelju kriterija investitora, o idejama raspravljaju stručnjaci te se skuplja "kolektivno mišljene vodećih umova svijeta". S takvim raspravama na kraju se dobivaju informacije i rangiraju ideje do kojih investitori sami nikada ne bi mogli doći.

O utjecaju informacija na masovne medije dotaknuo se jednog starijeg, ali jako dobro poznatog slučaja, tzv. skandala Wakefield. Riječ je o doktoru Andrewu Wakefieldu, koji je tvrdio i pokušao dokazati povezanost cijepljenja djece s pojavom autizma, pri čemu je imao patent na alternativnu prevenciju i računao je na višemilijunsku dobit od toga. Iako su veća i bolja istraživanja opovrgnula njegov rad, mediji su cijelo vrijeme taj slučaj nekritično pratili i plasirali informaciju koja se ljudima činila vrijedna i disruptivna, zbog čega i danas znanstvenici imaju velikih problema objasniti ljudima da je riječ o lažnom istraživanju.

Predavanje Igora Rudana (Foto: ZIMO)

Igor Rudan na kraju je spomenuo i istraživanje koje je povezano s temom konferencije (internet stvari) čiji bi rezultati, odnosno informacije koje se dobiju u budućnosti također mogli spašavati živote. Naime, u Škotskoj traže dobrovoljce koji će nositi narukvice za praćenje aktivnosti i zdravlja i čije će informacije slati u bazu podataka koje će analizirati računala i, na temelju analize brojnih podataka, moći predvidjeti npr. srčani ili moždani udar te će osobe s takvim potencijalnim problemima dobiti poruke u kojima ih se upozorava na situaciju i savjetuje hitan posjet liječniku.

Za svoje zanimljivo i poučno izlaganje ovaj proslavljeni hrvatski znanstvenik dobio je dugotrajan pljesak prepune dvorane, a ako u budućnosti imate priliku posjetiti neku konferenciju ili predavanje na kojem će gostovati i Igor Rudan, svakako preporučujemo da to učinite.

Vezane vijesti