Priča, ne bez logike, ima sasvim realne obrise histerije, pa čak i paranoje, jer otkako smo shvatili da je privatnost na webu samo pusta utopija, teško se nosimo s tom spoznajom.
Činjenice više nitko niti ne skriva, a činjenice govore kako su naši podaci dostupnima i onima kojima bi trebali biti, ali prečesto ili gotovo uvijek i onima koji s tim ne bi smjeli imati nikakve veze. Usput su i gotovo svi "veliki igrači" na ovaj ili onaj način priznali kako su koristili i koriste naše podatke za svoje marketinške aktivnosti, a i tko zna za što još...
Problemi, naravno, nastaju kada su vaši podaci, ponajprije lozinke, "provaljeni" od onih koji se bave kriminalnim aktivnostima. Obično vam "hakiraju", uvjetno rečeno, e-mail adresu, pa pomoću nje dolaze do svih ostalih podataka koje na razne načine mogu zloupotrijebiti i nanijeti vam ogromnu štetu.
Kako se zaštititi, vjerojatno je pitanje s kojim se svi mučimo, pa iako smo svjesni kako potpune zaštite nema, opet je zgodno znati jesu li naše e-mail adrese ikada bile među onima koje su "zločesti momci" napadali. Ova jednostavna web stranica može vam, ako ništa drugo, ponuditi odgovor barem na to pitanje.
Have i been pwned? je pokrenuo softverski inžinjer Troy Hunt i u prva tri dana zabilježila je posjet 50.000 jedinstvenih korisnika. Stvar funkcionira sasvim jednostavno, dovoljno je da upišete vašu e-mail adresu i sustav će vam odgovoriti je li i koliko puta ista bila među onima koje su kompromitirane.
Ipak, čak i ako vam sustav odgovori da vaš e-mail nikada nije bio "provaljen", nema stopostotne sigurnosti. Naime, sustav bilježi samo one adrese koje su se barem jednom pojavile na bilo kojem javnom portalu ili web stranici koja je bila ugrožena i s koje su pokradeni podaci o korisničkim računima. Svejedno, dobro je znati barem nešto, stoga kliknite ovdje i provjerite svoje e-mail adrese.