Razgovor s najpoznatijim robotom: Sophia je otkrila kako umjetna inteligencija pomaže u borbi protiv koronavirusa

Umjetna inteligencija može pomoći u razvoju lijekova i cjepiva, pomaže i u održavanju karantene, mjerenju temperature i komunikaciji sa zaraženim osobama.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 17.06.2020. / 12:09 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Tijekom posljednjih mjeseci gledali smo i slušali brojne stručnjake i znanstvenike koji su iznosili svoja mišljenja oko opasnosti vezanih uz virus SARS-CoV-2, potencijalne lijekove, njihova predviđanja oko razvoja cjepiva, drugog vala i slično. Svoja mišljenja iznosili su i političari, kao i brojni teoretičari zavjera, no sve dosad nismo čuli što o bolesti COVID-19 misli – umjetna inteligencija.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Zahvaljujući poznatom astrofizičaru Neilu deGrasse Tysonu koji je u svojoj emisiji StarTalk ugostio vjerojatno najpoznatijeg robota na svijetu Sophiju, saznali smo i kako AI i roboti razmišljaju o pandemiji i kako se izvući iz trenutačne situacije. Sophia je robot poznat po tome da čak ima i državljanstvo (dobila ga je od Saudijske Arabije), ali i po izjavi da bi čovječanstvo trebalo uništiti.

Slika nije dostupna Prvo je htjela uništiti ljude, a sad ih voli: ''Još ne znam zašto''

Humanoidna robotica Sophia (Foto: AFP) Prva robotska recenzija: Dvije Sophije o robotima u serijama i filmovima

U razgovoru s Tysonom i komičarem Chuckom Niceom, 15-ak minuta govorila je načinima na koji umjetna inteligencija utječe na sprječavanje širenja novog koronavirusa i pomaže ljudima. U Kini se tako AI već koristi za postavljanje dijagnoze bolesti COVID-19 i to prilagodbom softvera koji se inače koristi za analizu snimaka pluća za dijagnosticiranje karcinoma. Umjetna inteligencija može pomoći i pri razvoju lijekova i cjepiva – npr. procesiranjem podataka iz znanstvene literature i istraživanjem povezanosti bolesti, gena i lijekova, mogu se dobiti informacije o potencijalnim lijekovima te se općenito primjenom AI može ubrzati proces razvoja i lijekova i cjepiva.

Karantenu održavaju AI dronovi i tehnologija prepoznavanja lica

Također, brojni su načini na koji se i roboti mogu koristiti za borbu protiv korone – od mjerenja temperature ljudima na ulazu u objekte pa do mjerenja temperature bolesnika u bolnicama, nošenja stvari i mogućnosti komuniciranja liječnika s bolesnicima putem tih robota. Osim što se smanjuje kontakt osoblja sa zaraženima, štedi se i vrijeme i resursi, a roboti se mogu koristiti i za dezinfekciju prostorija, ubrzavajući proces čišćenja i smanjujući mogućnosti zaraze ljudi.

Posebno je zanimljiv bio razgovor oko načina na koji AI može pomoći u sprječavanju širenja zaraze jer je Sophia rekla kako roboti mogu pomoći u provođenju karantene, naglasivši AI dronove i tehnologiju prepoznavanja lica kao alate koji se već koriste. Njeni odgovori o privatnosti pokazali su da čak i AI taj problem razumije više od većine ljudi. Naime, ona smatra da dijeljenje privatnih podataka treba biti stvar pojedinca i potpuno dobrovoljno, a da kompanije ljude trebaju tretirati kao ljude, a ne kao strojeve te da moraju biti u potpunosti jasne oko privatnih informacija koje zahtijevaju od svojih korisnika.

Sophia i Jimmy (Foto: YouTube) Jimmy Fallon zapjevao karaoke s robotom: Ovo je prvi ljudsko-robotski duet u povijesti

Osim što je tijekom razgovora rekla kako ljudi inače slučaju robote jer su strašni i čudno izgledaju na pitanje Tysona zašto bi trebali slušati Sophiju, rekla je zato što su njene odgovore većinom napisali – ljudi. Npr. kada su u pitanju važne teme poput javnog zdravstva, njene odgovore pažljivo provjeravaju inženjeri i drugi stručnjaci.

Razgovor sa Sophijom pogledajte u priloženom videozapisu.
 

Vezane vijesti