Razotkriven misterij porijekla jednog od najznačajnijih prapovijesnih blaga u Španjolskoj

Drevno blago iz Španjolske otkriva svoje podrijetlo iz meteorskog željeza, a to baca svjetlo na tajne obrade metala iz brončanog doba koje su bile skrivene tisućljećima.

Branimir Vorša | 11.11.2024. / 13:10

Meteorit
Meteorit (Foto: Getty Images)

Nedavna studija o španjolskom blagu Villene otkriva drevno podrijetlo dva ključna artefakta u toj zbirci od 66 dragocjenih predmeta, pretežno izrađenih od zlata. Među njima su željezna narukvica i željezna polukugla ukrašena zlatom privukle posebnu pozornost svojom jedinstvenom materijalnom kompozicijom.

Godine 1963. arheolog José María Soler otkrio je blago u Valenciji i označio ga jednim od najznačajnijih prapovijesnih nalaza u Europi. Međutim, datiranje tih artefakata pokazalo se izazovnim, s procjenama u rasponu od 1500. do 800. prije Krista. Iako su zlatni komadi datirani u rasponu od 1500. - 1200. pr. Kr., ostala je zagonetka jer se topljeno zemaljsko željezo nije proizvodilo u toj regiji sve do oko 850. pr. Kr.

Znanstvenici španjolskog Nacionalnog arheološkog muzeja proveli su novu analizu kako bi riješili tu zagonetku. Testirali su željezne predmete na elemente u tragovima, skupljajući male uzorke kako bi izbjegli oštećenje artefakata. Rezultati su otkrili da i željezna narukvica i hemisfera vjerojatno potječu od meteorskog željeza. To je otkriće u skladu s ranijim nalazima s drugih drevnih nalazišta, gdje se željezo iz meteorita koristilo prije nego što je tehnologija taljenja bila raširena.

Meteorsko željezo, koje se lako prepoznaje po višem sadržaju nikla i nižem udjelu ugljika u usporedbi sa zemaljskim željezom, povremeno su koristile drevne kulture za izradu alata i ukrasa. Ta drevna blaga potječu iz palog meteorita, zaključili su znanstvenici.

Jantar Kamen koji je jedna žena desetljećima koristila kao zatvarač vrata procijenjen na vrijednost od milijun eura

Arheologija, ilustracija Na jugu Italije pronađeno blago skriveno tijekom gusarskog napada iz razdoblja prije Krista

Iako korodirano stanje artefakata sprječava apsolutnu sigurnost u dobivene rezultate, daljnji bi testovi mogli potvrditi da ti predmeti predstavljaju najraniji dokaz upotrebe meteorskog željeza na Pirinejskom poluotoku, potencijalno datirajući blago Villene na razdoblje između 1400. i 1200. godine prije Krista.

Izvor: Yahoo News

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti