Rad na ostarjeloj Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) nastavit će se do 2028. godine, prema ruskim izvorima.
tri vijesti o kojima se priča


Odluka da se produži projekt vrijedan milijarde dolara donesen je na "najvišim razinama", kazao je Jurij Gidzenko, zamjenik predsjednika ruske svemirske tvrtke RKK Energija za državnu televiziju u četvrtak.
Do sada su se ruski i američki planovi za ISS protezali do 2024.
Svemirska stanica kruži orbitom na visini od 400 kilometara iznad Zemlje više od 20 godina. Već se dugo raspravlja o produženju misije.
Jedno od pitanja je mogu li tehnički uvjeti na stanici dozvoliti ikakvo produljenje. Mjesecima svemirska stanica s ljudskom posadom suočena je s curenjem zraka i padom tlaka.
U ovom trenutku posada je angažirana na saniranju pukotine duge oko 4,5 centimetara, a rad na drugoj pukotini predviđen je za idući tjedan.
Gidzenko kaže kako te pukotine ni na koji način neće dovesti do skraćivanja rada na ISS-u predviđenom do 2028.
U ovom trenutku na stanici je sedam astronauta - četiri američka, jedan japanski astronaut i dva ruska kozmonauta.
Vezane vijesti
Ne propustite ni ovo
