Nizozemski mediji objavili tko je lani hakirao Europsku agenciju za lijekove: U napadu su ukradeni dokumenti o cjepivima protiv korone

Hakeri su navodno imali pristup sustavima EMA-e više od mjesec dana, rekli su izvori za nizozemski list De Volkskrant.

Hina | 06.03.2021. / 16:05 komentari
Hakerski napad (Foto: Getty Images) (Foto: Getty Images)

Ruska obavještajna agencija i kineski špijuni stoje iza prošlogodišnjeg hakerskog napada na Europsku agenciju za lijekove (EMA), izvijestile su nizozemske novine De Volkskrant pozivajući se na izvore bliske istrazi.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote

Iz Europske agencije za lijekove sa sjedištem u Amsterdamu izvijestili su u prosincu o hakerskom napadu u kojem su dokumenti o cjepivima i lijekovima protiv COVID-19 ukradeni i procurili na internet.

Rusko ministarstvo vanjskih poslova nije odgovorilo na zahtjev za komentar u subotu, ali iz Moskve su više puta demantirane optužbe za hakiranje.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova također nije bilo dostupno za komentar, a iz Pekinga je ranije rečeno da se čvrsto protive svim oblicima hakerskih napada.

EMA je pokrenula istragu s nizozemskim i europskim pravosudnim tijelima, ali do sada nije iznijela detalje o tome tko bi mogao biti krivac za napade.

Nizozemske novine De Volkskrant u subotu su izvijestile da je EMA na meti kineskih špijuna još od prve polovice 2020., a kasnije tijekom godine postala je meta i ruskih obavještajaca.

Kinezi su pristup dobili hakiranjem sustava njemačkog sveučilišta, stoji u novinskom izvješću, dok su Rusi navodno iskoristili nedostatke u EMA-inom postupku prijave korisnika u dva koraka i drugim vrstama obrane od hakerskih napada.

Navodni ruski hakeri imali su pristup sustavima EMA-e više od mjesec dana, rekli su izvori za De Volkskrant.

Uglavnom ih je zanimalo koje će zemlje koristiti cjepivo protiv COVID-19 koje su razvili Pfizer i BioNTech i koliko će doza kupiti, dodaju iz nizozemskih novina.

Pfizer i BioNTech objavili su ubrzo nakon otkrića prvog hakerskog napada na EMA-u da je pristupljeno dokumentima koji se odnose na njihovo cjepivo.

Vezane vijesti