Škole podigle tužbu: Evo koga smatraju odgovornim za krizu mentalnog zdravlja među mladima

Tužbu su podigle javne škole iz Seattlea, a dio prozvanih već je odgovorio na optužbe.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 10.01.2023. / 13:46 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Velike društvene mreže i platforme poput TikToka, Facebooka, Instagrama, YouTubea i Snapchata uzrokovali su krizu mentalnog zdravlja među američkom mladeži, stoji u tužbi protiv velikih tehnoloških kompanija i vlasnika spomenutih platformi koju su podigle javne škole iz Seattlea. U tužbi se navodi kako su ByteDance, Meta, Alphabet i Snap sa svojim proizvodima iskoristile činjenicu da društvene mreže stvaraju ovisnost među mladima, što je rezultiralo porastom anksioznosti, depresije pa čak i sklonosti samoozljeđivanju i razmišljanju o tome među djecom i tinejdžerima.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Slika nije dostupna Roditelji, smirujete li dječji plač s mobitelima i tabletima? Evo što znanstvenici kažu o tome

Naglašeno je kako je posljedica prekomjernog korištenja društvenih mreža povećanje od 30 posto (u razdoblju između 2009. i 2019. godine) osjećaja tuge i beznađa dva tjedna za redom ili na duže razdoblje među mladima. To je, naravno, utjecalo i na uobičajene aktivnosti, uključujući i na obrazovanje. Djeca su postala manje zainteresirana za školu, a povećao se broj izostanaka, ali povećalo se i korištenje droga među školarcima.

Sve je to, kako se navodi u tužbi, utjecalo na sposobnost javnih škola u Seattleu da “ispune svoju obrazovnu misiju”.

Na Engadgetu podsjećaju kako prema američkom zakonu online platforme nisu odgovorne za sadržaj koji objavljuju treće strane, a toga su svjesni i odvjetnici koji su podigli tužbu. Ipak, prema njima, zakon ne štiti te kompanije za dijeljenje, distribuciju i promoviranje sadržaja na način koji uzrokuje štetu.

Velike tehnološke kompanije koje su se našle na udaru tužbe krivicu, naravno, negiraju. Iz Alphabeta kažu kako su jako puno investirali u stvaranje sigurnog iskustva za djecu na svim njihovim platformama, a slično kažu i iz Mete koja je razvila više od 30 alata s ciljem podrške tinejdžerima i obiteljima pri korištenju online platformi.

Slika nije dostupna Trogodišnje istraživanje pokazalo kakav utjecaj korištenje društvenih mreža ima na mozak djece i tinejdžera

Iako u Meti tvrde kako daju maksimum kako bi zaštitili svoje mlade korisnike, zviždačica Frances Haugen tvrdi drukčije, što je pokazala u dokumentima koje je objavila 2021., ali i prilikom svog svjedočenja pred američkim Kongresom u kojem je tvrdili kako Metini proizvodi štete djeci, čega su bili svjesni i u samoj kompaniji.

 

Vezane vijesti