Skype poziv u Etiopiji sada donosi do 15 godina zatvora

Poziv od 30 sekundi Skypeom u Etiopiji sada vam može donijeti kaznu od 15 godina zatvora, zahvaljujući novom zakonu donesenom od strane vlade.

Zimo
Zimo
Matija Zlatarek | 15.06.2012. / 10:56 komentari
Skype poziv u Etiopiji sada donosi do 15 godina zatvora

Poziv od 30 sekundi Skypeom u Etiopiji sada vam može donijeti kaznu od 15 godina zatvora, zahvaljujući novom zakonu donesenom od strane vlade.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Sustav protuzračne obrane Patriot u Ukrajini Američki stručnjaci upozoravaju Ovaj američki sustav protuzračne obrane postao je top-oružje, ali i top-meta za Ruse

Novi zakon kriminalizirati će korištenje svih Voice over IP (VoIP) usluga, kao što su Skype ili Google Voice, unutar države, navodi u izvješću Al Jazeera. Zakon, koji je izglasan prošli mjesec s malo obavijesti u međunarodnim medijima, a za koji se čini da pokušava zatvoriti rupu koja je dopuštala građanima da komuniciraju bez nadzora vlasti.

Jedina komunikacijska infrastruktura u vlasništvu je državnog telekoma Ethio Teleco, a zakon zabranjuje uporabu ne samo VoIP usluga, nego i video chat, društvene medije, e-mail i bilo koju drugu uslugu koja omogućuje prijenos podataka i informacija. Dakle, jedno što vam preostaje u Etiopiji ostaje vam razgovor naglas pred ušima vlade ili razgovor sa samim sobom, prenosi Tech Crunch.

Svi koji u zemlji koriste sada ilegalne telekomske usluge suočiti će se s kaznom do 15 godina zatvora i teškim kaznama. Upućivanje telefonskog poziva putem interneta kažnjivo je s 3 do 8 godina plus kazne. Ethio Teleco nedavno je instalirao sustav za blokiranje pristupa Tor mreži koju korisnici koriste anonimno i omogućuje im pristup blokiranim web stranicama, prenose Reporteri bez granica.

Etiopske vlaste tvrde da su ove drastične mjere i novi zakon potrebni kako bi osigurali borbu protiv sigurnosnih prijetnji. Međutim, ostaje dojam da je vladi cilj ograničavanje slobode govora i protoka informacija u državi koja broji 85 milijuna stanovnika.

Vezane vijesti