Mnogi strahuju kako će s daljnjom implementacijom umjetne inteligencije i robotike, sve veći broj poslova obavljati tehnologija, odnosno softver i strojevi, dok će ljudska radna snaga pasti u drugi plan. Kako se tehnologija bude dalje razvijala te kako bude sve učinkovitija, prihvatit će je sve veći broj poslodavaca kojima će uštedjeti vrijeme i novac.
A o kakvim se ciframa radi možemo vidjeti na primjeru Amazona. Ova kompanija već godinama u svoja skladišta uvodi robote koji pomažu ljudima, odnosno obavljaju njihov posao. Razvoj i gradnja takvih robota stoji milijune dolara, no dugoročno to bi im se moglo itekako isplatiti. Naime, prema posljednjem izvještaju Morgan Stanleya, zahvaljujući robotima i njihovom radu u skladištima kompanija bi godišnje mogla uštedjeti čak do 10 milijardi dolara.
Amazon je prve robote pustio u svoja skladišta prije desetak godina, no njihova je brojka značajno narasla tijekom ovog desetljeća pa je 2021. ona iznosila 350 tisuća, da bi se do sredine 2023. godine popela na čak - 750 tisuća. Prema spomenutom izvještaju, tijekom posljednjih nekoliko godina Amazon je razvio šest novih robota namijenjenih skladištima koji mogu sudjelovati u svim procesima u skladištu. Takvi roboti mogu obavljati zadatke kao i ljudi, od podizanja i prenošenja paketa do njihova sortiranja i pohrane, što čini oko 60 posto ukupnih troškova upravljanja u skladištima.
U rujnu prošle godine Amazon je otvorio svoj novi skladišni centar u gradu Shreveportu, u saveznoj državi Louisiani te je riječ o prvom centru u kojem rade svi Amazonovi roboti koje su predstavili posljednjih godina. Tijekom perioda s najvećom potražnjom, troškovi rada ovog centra zahvaljujući robotima bit će smanjeni za četvrtinu, a ako kompanija do 2030. uspije 30 posto svojih narudžbi obraditi putem skladišnih centara u kojima rade roboti, uštedjet će 4,5 do 9 milijardi dolara godišnje. A ako ta brojka bude još bolja i iznosi 40 posto, godišnja ušteda bi se mogla popeti na čak 10 milijardi dolara.
Razvoj takvih robotskih centara, naravno nije jeftin i više je nego dvostruko skuplji u odnosu na klasična skladišta. Dok su troškovi izgradnje klasičnih skladišta oko 200 milijuna dolara, robotsko skladište stoji čak oko 450 milijuna dolara, dok bi pretvaranje postojećeg skladišta u centar u kojem će dominirati roboti trebala stajati oko 100 milijuna dolara. Iako je riječ o velikim ciframa, izvještaj Morgan Stanleya pokazuje kako se ta ulaganja i investiranje u napredne skladišne robote itekako isplati.
Dok će učinak robota na troškove Amazona biti prilično fantastičan, u izvještaju Morgan Stanleya ne spominje se kakav će biti učinak na - ljudske poslove, odnosno hoće li zbog robota ljudi dobiti otkaze pa će s vremenom većinu poslova u skladištima ove tvrtke odrađivati - roboti.
Izvor: Tech Spot