Prošlo je više od deset godina od kada je Jeff Bezos najavio revoluciju u dostavi. Tada je predstavio Amazon Prime Air, dostavu paketa putem dronova, a prema tadašnjim planovima danas bi se veliki broj dostava trebao vršiti upravo zračnim putem. Tehnologija je trebala biti spremna, kao i regulativa, a zahvaljujući takvom brzom načinu dostave, nekad bi pakete dobivali isti dan od naručivanja.
Dok to u teoriju zvuči odlično, praksa se pokazala prilično drukčijom. S kakvim se sve izazovima suočava Amazon desetljeće nakon te najave možemo vidjeti na nedavnom primjeru iz Arizone i Teksasa. Kompanija je na tim tržištima prekinula s testiranjem dostava putem bespilotnih letjelica nakon što su se čak dva drona (riječ je o MK30 modelima) srušila na testnom području tijekom kišnog vremena.
Do problema je došlo, prema informacijama objavljenim na NY Postu, zbog softverske greške koja je nastala upravo zbog “lagane kiše”, pri čemu se jedan dron čak i - zapalio. Do pada letjelica došlo je još krajem prošle godine, nakon čega su iz Amazona najavili pauziranje programa i testiranja dostavnih dronova. Zanimljivo, iako su dva drona pala, iz Amazona kažu kako “glavni razlog” pauziranja programa nisu ti padovi. Testiranje nije u potpunosti obustavljeno, već samo privremeno prekinuto te su iz ove tvrtke najavili kako će se nastaviti nakon što nadograde softver koji bi trebao poboljšati sigurnost dronova, odnosno letova.
Jednom kada nadogradnja softvera bude gotova te kada Amazon ponovno dobije dozvolu regulatora, njihove dostavne bespilotne letjelice ponovno će poletjeti.
Ovo nije jedini incident s Amazonovim dronovima - u rujnu prošle godine sudarile su se dvije letjelice zbog greške operatera tijekom testiranja načina reakcije MK30 na grešku motora. Tijekom izvođenja tog testa, na dron je naletjela druga Amazonova letjelica, a nakon sudara oba su drona završila na zemlji. Srećom, nije bilo žrtava.
Iako, naravno, takvi sudari, padovi i greške ne nude optimizam za Amazon, iz ove tvrtke kažu kako je sve to nužno za poboljšanje sigurnosti dronova i letova.
Prema Bloombergu, tijekom 2021. godine zabilježeno je pet padova i sudara Amazonovih bespilotnih letjelica, a godinu poslije zabilježeno ih je još 4, od čega tri zbog naglog gubitka energije. Tijekom 2023. nakon što je baterija na dronu otkazala i letjelica se srušila, Amazon je također privremenom obustavio operacije.