SAD bi mogao dopustiti izvoz milijuna Nvidijinih AI čipova u UAE

Dogovor bi mogao vrijediti najmanje tijekom cijele 2027. godine, a postoji mogućnost produžetka do 2030.

Hina | 15.05.2025. / 12:44

Nvidia GeForce RTX 5090 (Foto: Nvidia)

Sjedinjene Američke Države sklopile su preliminarni dogovor s Ujedinjenim Arapskim Emiratima prema kojem će toj državi dopustiti godišnji uvoz 500 tisuća Nvidijinih najnaprednijih čipova za umjetnu inteligenciju (AI), potičući tako gradnju podatkovnih centara neophodnih za razvoj AI-ja.

Izvori koji žele ostati anonimni rekli su da će dogovor vrijediti najmanje tijekom cijele 2027. godine, ali da postoji mogućnost produžetka do 2030.

Prema nacrtu dogovora, 20 posto čipova odnosno 100 tisuća komada godišnje, kupovat će tehnološka kompanija iz Emirata G42, dok će ostatak uvoza podijeliti američke kompanije s velikim poslovanjem u sektoru umjetne inteligencije, poput Microsofta i Oraclea, koje bi možda mogle u Ujedinjenim Arapskim Emiratima izgraditi vlastite podatkovne centre.

Nvidia Nvidia ima plan kako zadržati udio na kineskom tržištu

Pregovori i dalje traju

Izvori su naglasili da se o dogovoru još uvijek pregovara te da bi u konačnoj verziji mogli biti drugačiji uvjeti. Jedan od izvora izjavio je da se tijekom proteklog dana u američkoj vladi rasplamsalo žestoko protivljenje dogovoru.

Kabinet predsjednika Bidena uveo je ograničenja na izvoz čipova koji se upotrebljavaju u projektima umjetne inteligencije kako bi kontrolirao protok sofisticiranih procesora diljem svijeta, nastojeći tako spriječiti preusmjeravanje poluvodiča u Kinu kako ih Peking ne bi mogao iskoristiti za unapređivanje vojske.

Američki predsjednik Donald Trump u posjetu je zemljama Perzijskog zaljeva, a u utorak je iz Saudijske Arabije najavio 600 milijardi dolara ulaganja, uključujući dogovore o kupnji velike količine čipova od Nvidije, AMD‑a i Qualcomma.

Jedan je od ključnih Trumpovih ciljeva poboljšati odnose s nekim zemljama iz Perzijskog zaljeva.

Prema novom američkom dogovoru s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, G42 imao bi na raspolaganju tri ili četiri puta više čipova nego što je toj zemlji dostupno prema pravilima koje je uveo kabinet bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena. Trumpov kabinet najavio je prošli tjedan da planira ukinuti tu uredbu.

Treće središte moći u razvoju AI-a

Trenutačno se većina računalne snage za umjetnu inteligenciju nalazi u SAD‑u i Kini. Ako se ostvare svi predloženi dogovori sa zaljevskim zemljama, osobito s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, ta bi regija mogla postati treće središte moći u globalnoj utrci u razvoju umjetne inteligencije.

Američko ministarstvo trgovine, u čijoj je nadležnosti kontrola izvoza, nije imalo komentara. Bijela Kuća, G42 i Ujedinjeni Arapski Emirati također nisu komentirali navode o dogovoru, a Nvidia ih je odbila komentirati.

Jensen Huang s matičnom pločom računala u rukama Nvidija najavila novu generaciju svojih AI superčipova, već osigurali preko 10 milijardi eura prihoda

Udio u kompaniji G42 imaju Abu Dhabijev državni investicijski fond Mubadala, emiratska kraljevska obitelj te američka kompanija za vlasnička ulaganja Silver Lake. Predsjednik kompanije G42 šeik Tahnoon bin Zayed Al Nahyan emiratski je savjetnik za nacionalnu sigurnost i brat emiratskog predsjednika.

Preliminarni dogovor potiče i izgradnju podatkovnih centara u SAD‑u. Trenutačno se u dogovoru navodi da za svaki pogon koji G42 izgradi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima istovjetni pogon mora izgraditi i u SAD‑u, tvrde izvori.

Jedan od izvora izjavio je da će definiciju naprednog čipa za umjetnu inteligenciju ustanoviti posebna radna skupina koja će se osnovati kasnije. Naknadno će se odrediti i sigurnosni zahtjevi.

Broj čipova predložen u dogovoru odnosi se na najnaprednije grafičke procesorske jedinice, rekao je jedan od izvora. U ovom trenutku to bi mogli biti Nvidijini čipovi Blackwell, koji su snažniji od prethodne generacije čipova Hopper, ili čipovi Rubin koje Nvidija tek razvija, a koji će biti snažniji od obaju prethodnika.

Vezane vijesti

Još vijesti