Summit o AI: Mogu li svjetski političari i tehnološki dimovi pronaći zajednički jezik?

Francuska se nada da će se vlade dogovoriti o dobrovoljnim obvezama kako bi umjetna inteligencija postala održiva i ekološki prihvatljiva.

Hina | 10.02.2025. / 09:45

Umjetna inteligencija, ilustracija (Foto: Getty Images)

Tehnološki divovi i predsjednici vlada trebaju se okupiti u Parizu u ponedjeljak na dvodnevnom samitu posvećenom umjetnoj inteligenciji, u nadi da će pronaći zajednički jezik o tehnologiji koja bi mogla uznemiriti globalno poslovanje i društvo.

Sudomaćini su francuski predsjednik Emmanuel Macron i indijski premijer Narendra Modi, a najavljeni ciljevi skupa uključuju "mapiranje" za upravljanje umjetnom inteligencijom širom svijeta, promicanje ideje o etičnijoj, pristupačnijoj i štedljivijoj umjetnoj inteligenciji i zauzimanje za europski suverenitet nad tehnologijom.

Skup kojemu će prisustvovati oko 1500 gostiju počinje u ponedjeljak oko 9,30 sati u raskošnom Grand Palaisu francuske prijestolnice, a sadržavat će predavanja i panel rasprave o obećanjima i izazovima koje postavlja AI.

Politički čelnici, uključujući američkog potpredsjednika JD Vancea i kineskog potpredsjednika premijera Zhanga Guoqinga, razgovarat će s ljudima poput šefa OpenAI-ja Sama Altmana i šefa Googlea Sundara Pichaija. Na skupu bi trebao sudjelovati i hrvatski premijer Andrej Plenković.

Dvije godine nakon pojave OpenAI-jevog chatbota ChatGPT, sposobnog odgovoriti na sve vrste upita prirodnog jezika, Macron je u nedjelju govorio o prednostima umjetne inteligencije i francuskim naporima na tom polju. 

U TV intervjuu je ustvrdio da će  Francuska sljedećih godina uložiti 109 milijardi eura u umjetnu inteligenciju.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron Macron: Privatnici će uložiti više od 100 milijardi eura u umjetnu inteligenciju u Francuskoj

Novac bi došao iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, "glavnih američkih i kanadskih investicijskih fondova" i francuskih kompanija, rekao je Macron.

Nedjeljna brojka od 109 milijardi eura bila je "ekvivalent za Francusku onome što su SAD najavile sa 'Zvjezdanim vratima', američkim programom vrijednim 500 milijardi dolara koji vodi proizvođač ChatGPT-a OpenAI, dodao je.

Tehnički izazovi i cijena ulaska za zemlje koje se nadaju da će održati korak u utrci AI postali su jasniji posljednjih tjedana.

Kineski startup DeepSeek zaprepastio je teškaše iz Silicijske doline svojim jeftinim AI modelima visokih performansi.

U Sjedinjenim Državama, predsjednik Donald Trump dao je potporu projektu "Zvjezdana vrata" za izgradnju računalne infrastrukture kao što su podatkovni centri.

Elon Musk Megaprojekt Stargate postao i prvi raskorak između Muska i Trumpa: Evo što je tech mogul rekao o toj inicijativi

Očekuje se da će čelnica Europske komisije Ursula von der Leyen tijekom samita najaviti oko 10 javnih superračunala dizajniranih kako bi ih koristili istraživači i startupovi.

Skupina zemalja, tvrtki i filantropskih organizacija izjavila je u nedjelju da će ubrizgati 400 milijuna dolara u partnerstvo pod nazivom "Current AI" koje bi poticalo pristup tehnologiji od "javnog interesa".

Current AI ima cilj prikupiti čak 2,5 milijardi dolara za svoju misiju da programerima AI omogući pristup većem broju podataka, ponudi alate otvorenog koda i infrastrukturu za programere na kojima se može nadograđivati ​​i "razvoj sustava za mjerenje društvenog i ekološkog utjecaja AI".

Vidjeli smo štete neprovjerenog tehnološkog razvoja ali i transformativni potencijal koji on ima kada je usklađen s javnim interesom, rekao je osnivač Current AI Martin Tisne.

U utorak će politički čelnici iz oko 100 zemalja održati plenarnu sjednicu na kojima će među ostalima biti Modi, Vancea, Zhang i Von der Leyen.

Francuska se nada da će se vlade dogovoriti o dobrovoljnim obvezama kako bi umjetna inteligencija postala održiva i ekološki prihvatljiva.

Ali može se pokazati i da će bilo kakav sporazum biti nedostižan između tako različitih blokova kao što su Europska unija, Sjedinjene Države, Kina i Indija, svaki s različitim prioritetima u tehnološkom razvoju i regulaciji.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti