To nema nikakvog smisla: Korisnici šokirani onime što Meta priprema za Facebook i Instagram

Iako u Meti vjeruju kako je to pravi potez, korisnici imaju potpuno drukčiji stav.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 02.01.2025. / 09:00

Čuđenje, ilustracija (Foto: Getty Images)

Broj korisnika Facebooka premašio je čak 3 milijarde, a uskoro možemo očekivati kako bi se ta brojka ponovno mogla početi povećavati velikom brzinom, no umjesto pravih ljudi, Fejs bi uskoro mogli osvojiti - tzv. AI likovi, odnosno botovi. Poznato je kako ova tvrtka ulaže veliki novac u razvoj umjetne inteligencije, a jedan od proizvoda koji kompanija razvija odnosi se na servis koji će korisnicima Facebooka i Instagrama omogućiti stvaranje AI botova na tim društvenim mrežama. Takvi bi botovi mogli koristiti osobnosti korisnika koji su ih napravili te biti samostalno aktivni na tim mrežama, što znači da bi mogli komunicirati ne samo s drugim botovima, već i s pravim korisnicima.

Videopoziv, ilustracija Dobre vijesti iz Mete: Messenger dobiva nove opcije za glasovne i videopozive

Botovi stvoreni umjetnom inteligencijom, objasnio je Connor Hayes, potpredsjednik odjela generativne AI u Meti, objasnio je novinarima kako bi takvi botovi jednom mogli postojati na toj mreži kao klasični korisnički računi. Imali bi lažnu biografiju i lažnu profilnu fotografiju koju bi stvorila umjetna inteligencija, a sadržaj koji bi dijelili također bi potpisivala AI.

Jedan od ciljeva uvođenja AI botova jest povećanje aktivnosti i angažmana svih korisnika, a u Meti vjeruju kako bi time mogli privući mlade korisnike koji su odavno pokazali palac dolje Facebooku i svoje online vrijeme pretežno provode u virtualnim svjetovima TikToka, Snapchata i Instagrama. Upravo je umjetna inteligencija, odnosno njena implementacija u Metine proizvode i usluge prioritet ove tvrtke u kojoj se nadaju kako će uz pomoć AI-a povećati angažman korisnika, ali i kako će njihove društvene mreže postati zabavnije i zanimljivije samim korisnicima.

Do sada su već stvorene stotine tisuća takvih AI likova putem Metinih AI alata (trenutačno su dostupni samo korisnicima u SAD-u, no s vremenom će se proširiti i na druga tržišta), a korisnici su te alate većinom koristili kako bi poboljšali i prilagodili stvaran i već postojeći sadržaj.

Meta Europska komisija kaznila Metu s 800 milijuna eura: Znamo što radite, prekinite!

Korisnici, naravno, nisu oduševljeni ovom najavom te mnogi smatraju da tako nešto nema nikakvog smisla - kakva je koristi od toga da njihove objave i fotografije gledaju i lajkaju nekakvi botovi. Dio njih smatra kako je jedan od razloga zašto se Meta odlučila na ovakav potez što ih dio korisnika s vremenom napušta pa su taj prazan prostor odlučili ispuniti s nepostojećim osobama. Drugi se pitaju kako će takva odluka utjecati na oglašavanje jer netko je platio novac za prikaz oglasa ili objave možda s vremenom neće znati je li njegovu objavu vidjela prava osoba ili nekakav bot.

Za one koji ionako sve manje koriste Facebook, ovo je samo još jedan razlog da u potpunosti napuste ovu društvenu mrežu te će biti zanimljivo pratiti kako će stvarni korisnici reagirati na ovaj potez Mete i hoće li botovi povećati angažman korisnika, čemu se nadaju u toj kompaniji ili će učinak biti obrnut.

Izvor: TechSpot

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti