Tri istočnoeuropske zemlje mogle bi postati novo središte proizvodnje mikročipova

Istočna Europa mogla bi postati veliki proizvođač mikročipova, ako se ostvare planovi koje iznio tajvanski dužnosnik.

Branimir Vorša | 25.11.2021. / 12:23 komentari
Čipovi
Čipovi (Foto: DNEVNIK.hr)

Tajvan planira razmotriti mogućnost suradnje sa Slovačkom, Češkom i Litvom u proizvodnji čipova, rekao je tajvanski ministar, iako vodeći proizvođač TSMC zasada planira graditi pogone samo u SAD-u i u matičnoj zemlji.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute

Čitav opskrbni lanac poluvodiča je ogroman. Mnoge zemlje u njemu mogu igrati drugačije uloge, rekao je novinarima Kung Ming-hsin, šef tajvanskog nacionalnog vijeća za razvoj nakon što je proteklog mjeseca bio u posjetu Slovačkoj, Českoj i Litvi.

Dodao je da su sve tri navedene zemlje izrazile spremnost na suradnju s Tajvanom oko proizvodnje i distribucije poluvodičkih čipova. Tajvan inače ima udio od 63 posto na globalnom tržištu poluvodiča. Samo njihov TSMC drži 54 posto globalnog tržišta čipova, a kompanije poput Applea i Nvidije nabavljaju do 90 posto svojih čipova upravo od tajvanskih proizvođača.

Europska komisija je u rujnu predloila novi zakon kojim bi se povećala proizvodnja čipova zbog nastale globalne nestašice, koja je izazvala kašnjenja u mnogim industrijskim granama, najteže od kojih je pogođena autoindustrija. Cilj tog prijedloga EK jest podizanje istraživnaja o čipovima, povećanje domaćih proizvodnih kapaciteta poluvodiča te međunarodna suradnja u proizvodnji čipova.

Kung je naglasio da je to težak zadatak za Europu da ga napravi sama. "Nadaju se suradnji s Tajvanom", pojasnio je.

Kung je dodao i da Tajvan trenutno planira uspostaviti radne skupine s tri navedene europske države kako bi se ustanovilo na koji način one točno mogu surađivati u proizvodnji čipova. To bi isto tako omogućilo i stipendije europskim partnerima namjenjene tehničkoj obuci u industriji poluvodiča.

Izvor: RT

Vezane vijesti