U Zagreb dolazi povjesničar, mislioc, autor i influencer koji AI naziva - "inteligencijom druge vrste"

Harari je posljednjih godina prava "zvijezda" zbog svojih nastupa i ideja o budućnosti društva.

Martina Čizmić | 12.05.2025. / 16:16 komentari
Ankica Mamić, Marijana Grbeša i Ivana Dragičević (Foto: Zimo)

Umjetna inteligencija nije promijenila samo način na koji radimo, već i način na koji komuniciramo i funkcioniramo kao društvo. A tek smo na početku onoga što neki nazivaju pravom "digitalnom revolucijom". 

tri vijesti o kojima se priča B-2 Spirit Zapanjili sve Potpuni šok za Iran: Detalji najpreciznijeg i najrazornijeg zračnog udara Amerikanaca dosad viđenog Nuklearna eksplozija, ilustracija Scenarij iz noćne more, ali... VIDEO Koliko treba biti udaljen da bi se preživjela eksplozija nuklearne bombe? Ruski vojnik se predaje dronu Prvi takav slučaj Jedan od najbizarnijih trenutaka suvremenog ratovanja: Ruski vojnik predao se dronu

Pa kako se onda snaći u svijetu koji se konstantno mijenja i u kojem je jedino sigurna - nesigurnost? 

Upravo će to biti tema konferencije na kojoj će gostovati povjesničar i autor, a neki ga nazivaju i influencerom, Yuval Noah Harari. 

U vremenu brzih promjena i dubokih izazova, povjerenje među ljudima postaje temelj na kojem gradimo budućnost. Yuval Noah Harari nas podsjeća da nijedan društveni poredak ne može opstati bez zajedničkog vjerovanja u pravila i vrijednosti koje nas povezuju. Povjerenje ne proizlazi iz straha ili prisile, već iz uvjerenja u priče koje dijelimo i institucije koje zajedno stvaramo. Danas, kada se istina lako gubi u buci dezinformacija, odgovornost stručnjaka za odnose s javnostima postaje ključna. Naša je zadaća ne samo prenositi informacije, već graditi mostove povjerenja, poticati otvoreni dijalog i štititi istinu. U demokratskim društvima sustav može funkcionirati samo ako postoji povjerenje u institucije. Kada ono nestane, raste nesigurnost i prijeti urušavanje temeljnih vrijednosti, istaknula je Ankica Mamić, vlasnica i direktorica Agencije IMC koja je osigurala Hararijevo gostovanje. 

Kako su organizatori istaknuli, Harari će nastupiti 23. listopada u dvorani Lisinski u Zagrebu, a njegovom će nastupu prethoditi panel koji će okupiti stručnjake iz područja komunikacija, znanosti i prava. Razgovor s Yuvalom Noahom Hararijem u dvorani Lisinski vodit će profesorica Marijana Grbeša, dok će Ivana Dragičević razgovarati s njime na susretu s vodećim gospodarstvenicima dan ranije u hotelu Westin u Zagrebu.

Prvi put nakon 20 godina većina zemalja na svijetu su autokracije. Prema podacima V-Dem instituta iz Švedske, danas 72 % svjetskog stanovništva živi u autokratskim sustavima. Prije 20 godina ta brojka iznosila je samo 49 %. Propadanju demokratskih standarda, na žalost, snažno doprinosi i tehnologija. Yuval Harari intrigantno, u maniri vrhunskog naratora, u jednadžbu o opstanku ili propasti svijeta kakvog znamo uvodi novu nepoznanicu – alien intelligence ili inteligenciju druge vrste. Sjajno je i gotovo nevjerojatno da će Hrvatska imati prilike ugostiti takvog hit autora i globalnog influensera bez konkurencije!, naglasila je prof. dr. sc. Marijana Grbeša Zenzerović s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

Novinarka Ivana Dragičević istaknula je koliko je važno otvoriti prostor za dijalog u vremenu ubrzanih promjena i nesigurnosti.

Hrvatska se intelektualno provincijalizirala. Hararijev dolazak u Zagreb, u ovako prijelomnom geopolitičkom trenutku, smatram jedinstvenom prigodom za izravan susret naše političke i poslovne elite s jednim od najutjecajnijih mislilaca današnjice. Njegova najnovija knjiga “Nexus” nudi ključne uvide u izazove umjetne inteligencije, moći i društvenih promjena, koji su od presudne važnosti za donošenje informiranih odluka u našem složenom svijetu. Prisustvo ovom razgovoru prilika je za direktno stjecanje vizionarskih perspektiva i inspiraciju za odgovorno vođenje u vremenu u kojem se paradigme mijenjaju, a pitanje odgovornosti elita u tim procesima važnije je no ikada, istaknula je Ivana Dragičević.

Treba istaknuti kako je Harari traženi govornik koji je već gostovao diljem svijeta, a koji u svojim nastupima ne daje konkretne odgovore na pitanja o umjetnoj inteligenciji, komunikaciji, demokraciji i politici, već, kako sam kaže, "postavlja prava pitanja". 

Vezane vijesti