Ukrajina prebacuje fokus sa zračnih na zemaljske dronove s optičkim vlaknima kako bi nadvladala rusko elektroničko ratovanje. Za razliku od FPV bespilotnih letjelica, ta kopnena dron vozila (UGV) povezana su s operaterima preko optičkih kabela koji se odupiru ometanju signala i održavaju povratni video prikaz visoke kvalitete i na nekoliko kilometara.
Inicijativa za obrambenu tehnologiju Brave1, koju podržava ukrajinska vlada, otkrila je da ukrajinska vojska sve više zahtijeva kopnene dronove za borbu protiv Rusa. Optički kabeli također mogu poslužiti kao alternativni komunikacijski kanal za kontrolu UGV-a u situacijama kada su druge vrste veza nedostupne zbog jakih elektroničkih smetnji, napominju iz Brave1, a prenosi Business Insider.
Testiranja pokazala obećavajuće rezultate
Brave1 je nedavno proveo demonstraciju u kojoj je sudjelovalo sedam takvih kopnenih dronova. Iako je sve još uvijek u ranom razvoju, nekoliko je modela obećavalo. Brave1 je utvrdio da su prikladniji za misije napada ili detonacije, nego za opskrbu, gdje postoji opasnost od zapetljanja ili oštećenja kabela.
Prethodno ograničena na FPV dronove, kontrola optičkim vlaknima se prilagođava zemaljskim platformama, jer se radio veze lako prekidaju i osjetljive su na konfiguraciju terena. Taj potez dolazi usred eskalacije tehnološkog rivalstva između ukrajinskih i ruskih snaga, koje žele zadržati kontrolu nad svojom robotikom na bojnom polju.
Još jedna prekretnica na bojištu
Kopneni dronovi već služe i Kijevu i Moskvi, dostavljaju zalihe, evakuiraju ranjene, postavljaju eksplozive i provode misije nadzora ili napada. Neki čak nose termovizijsku opremu i automatsko oružje.
Viši ukrajinski dužnosnik rekao je za Business Insider da kopnene dronove vidi kao sljedeću tehnologiju koja će promijeniti pravila rata. Ukrajina planira rasporediti tisuće tih sustava do kraja godine. Brave1 surađuje s ukrajinskom vojskom na razvoju učinkovitih strategija raspoređivanja.