Praksa retuširanja fotografija postoji gotovo koliko i sama fotografija. No u posljednjih je nekoliko godina ta praksa postala toliko uobičajena da se piše o fotografijama koje nisu retuširane.
Kako bi lakše identificirali fotografije koje su bile izmijenjene (najčešće u popularnom programu za obradu fotografija Photoshopu), u Adobeu su razvili umjetnu inteligenciju koja raspoznaje što je i koliko mijenjano na fotografijama.
Nakon što su u računalo ubacili dovoljno originalnih i izmijenjenih fotografija, alat je mogao s 99-postotnom točnošću otkriti što je i koliko bilo izmijenjeno. Za usporedbu, ljudi su "pogodili" tek u nešto više od 50 posto slučajeva.
Zanimljivo, razvoj ovog alata financirala je američka agencija DARP-a (inače poznata po financiranju vojne tehnologije).
U Adobeu ne planiraju ovaj alat učiniti dostupnim javnosti, ali to ne znači da se neće koristiti u neke druge svrhe.
Živimo u svijetu u kojem je sve teže vjerovati digitalnim informacijama koje konzumiramo, istaknuo je znanstvenik iz Adobea Richard Zhang te dodao kako je ideja o "univerzalnom gumbu" koji bi jednim klikom vratio fotografiju u orginalno stanje još uvijek "daleko od stvarnosti".
Izvor: Adobe