Velika akcija Europola: Uhićenja, zapljena novca i gašenje web-stranica s krivotvorenom robom

Osim gašenja brojnih stranica, uhićeno je i 12 osoba povezanih s upravljanjem tim stranicama, a zaplijenjeno je i blokirano više od milijun eura.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 26.11.2018. / 17:44 komentari
Europol (Foto: Europol) (Foto: Europol)

U velikoj međunarodnoj akciji Europola u kojoj je sudjelovalo čak 26 zemalja, ugašeno je više od 33 tisuće internetskih stranica putem kojih se prodavala krivotvorena roba i piratski sadržaj. Riječ je o nastavku zajedničke operacije In Our Sites (IOS) pokrenute još prije četiri godine u koju su, pored snaga zakona, uključene i organizacije za borbu protiv krivotvorenja i kršenja autorskih prava te predstavnici velikih brendova.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Osim gašenja brojnih stranica, uhićeno je i 12 osoba povezanih s upravljanjem tim stranicama, a zaplijenjeno je i blokirano više od milijun eura na različitim bankovnim računalima, platformama za online plaćanje i virtualnim valutama.

Tijekom prošle operacije In Our Sites ugašeno je nešto više od 20 tisuća internetskih domena putem kojih se prodavala krivotvorena roba, elektronika, lijekovi, piratski filmovi, glazba, softver itd..

Prilikom objave informacija o gašenju web-stranica, iz Europola su komentirali kako, uključivanjem više zemalja te partnera iz privatnog sektora u ovakve operacije, žele napraviti internet sigurnijim mjestom za korisnike.

Također, Eurpol je pokrenuo kampanju "Don’t F***(ake) Up" s kojom ljude žele upozoriti na rizike i opasnosti kupovine krivotvorene robe putem interneta te ih savjetuju kako prijaviti stranice, aplikacije i profile na društvenim mrežama na kojima se promovira i prodaje takva roba.

Izvor: Europol
 

Vezane vijesti