VIDEO AI Isus istražio je čovjekovu vjeru u neobičnom projektu u Švicarskoj

U revolucionarnom eksperimentu održanom u jednoj švicarskoj kapeli, Isusov avatar pokretan umjetnom inteligencijom potiče duboka razmišljanja o vjeri, tehnologiji i duhovnoj povezanosti čovječanstva.

Branimir Vorša | 29.11.2024. / 13:07

Silueta Isusa, ilustracija
Silueta Isusa, ilustracija (Foto: Getty Images)

Hrabar tehnološko vjerski eksperiment u Švicarskoj otkrio je uvide u interakciju između umjetne inteligencije i religije. Više od dva mjeseca, Petrova kapela u Luzernu bila je domaćin "Deus in Machina", izložbe na kojoj su posjetitelji razgovarali s avatarom Isusa temeljenim na umjetnoj inteligenciji u okruženju ispovjedaonice.

Ispitivanje uloge umjetne inteligencije u religiji

Ta inicijativa, kako je za Associated Press(AP) objasnio teolog navedne kapele Marco Schmid, imala je za cilj ispitati rastući utjecaj umjetne inteligencije u ljudskom životu, uključujući njenu ulogu u duhovnim raspravama. Ljudima je bilo jasno da je to računalo... Bilo je jasno da to nije ispovijed, naglasio je Schmid, dodavši da projekt nije bio namijenjen nadomjestiti sakramentalne ispovijedi ili pastoral, već potaknuti dijalog o digitalnom i božanskom.

Tijekom izložbe snimljeno je preko 900 anonimnih razgovora, a gotovo 300 sudionika dalo je povratne informacije putem upitnika. Schmid je primijetio da su posjetitelji tom iskustvu pristupili ozbiljno. Ono što je bilo stvarno zanimljivo jest vidjeti da ljudi stvarno razgovaraju s njim (AI Isusom, op.a.) na ozbiljan način. Nisu se došli šaliti, rekao je.

OpenAI/Heygen kombinacija

Projekt je koristio OpenAI-jev GPT-4o za generiranje odgovora i Heygenove AI alate za proizvodnju realističnog glasa i videa. Philipp Haslbauer, IT stručnjak sa Sveučilišta u Luzernu, upravljao je tehničkim aspektima i potvrdio učinkovitost umjetne inteligencije čak i u osjetljivim raspravama. Svako znanje i mudrost u konačnici dolaze od Boga. ko se koristi mudro, umjetna inteligencija doista može biti alat za istraživanje čuda stvaranja, produbljivanje našeg razumijevanja Svetog pisma i poticanje veza među ljudima, rekao je AI Isus tijekom demonstracije.

Posjetitelji su postavljali teme poput ljubavi, samoće, rata, patnje i kontroverznih crkvenih pitanja, uključujući i njen stav o homoseksualnosti i slučajevima seksualnog zlostavljanja. Iako su većina sudionika bili kršćani, AI je razgovarao na više jezika, uključujući kineski, ruski i španjolski, pokazujući svoju svestranost.

Kakve su reakcije?

Reakcije na projekt bile su različite. Dok su neki pljeskali sposobnosti inicijative da potakne značajan angažman, drugi su je kritizirali kao blasfemičnu. Ako 'AI Isus' pomaže ljudima da se dublje povežu sa sobom i svijetom, to mora biti dobra stvar, rekao je za AP Kenneth Cukier iz neprofitne organizacije AI and Faith, ali upozorava i na gubitak autentične duhovnosti. Rizik je u tome što to ljude u konačnici udaljava od onoga što ima više smisla, dodao je.

AI Isus je budućnost?

Vatikan i druge vjerske institucije pomno prate takve novotarije. Papa Franjo nedavno se založio za etičku upotrebu umjetne inteligencije, odražavajući sve veću zabrinutost po tom pitanju. Za Schmida je navedena izložba bila jednokratni projekt. Za nas je također bilo jasno da je vrijeme otkrivanja takvog Isusa bilo ograničeno, rekao je, iako su u tijeku rasprave o oživljavanju tog koncepta zbog širokog interesa javnosti.

Dok umjetna inteligencija nastavlja preoblikovati društvo, projekti poput Deus in Machina pomiču granice, propitujući kako vjera i tehnologija mogu koegzistirati uz poštovanje duhovne tradicije.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti