Novi kineski nevidljivi vojni zrakoplov, čiji naziv je javno nepoznat, ali se nagađa da je J-50 ili J-XDS, ponovno privlači pozornost vojnih stručnjaka i javnosti. Spomenuti takozvani nevidljivi zrakoplov uhvaćen je u novoj videosnimci niskog preleta izravno iznad promatrača koji ga je snimio. Stručnjaci vjeruju da je taj vojni mlažnjak bez repa kineski prototip lovca šeste generacije koji je razvila kineska tvrtka Shenyang Aircraft Corporation (SAC).
Navedeni kineski prototip bio je praćen kineskom inačicom ruskog Su-27 Flankera, što je inače standard prilikom testnih letova. Riječ je o dosad najjasnijem pogledu na futuristički oblik kineskog mlažnjaka, koji otkriva dizajn fokusiran na radarsku nevidljivost i koji ima lambda oblik krila, dva motora, nadzvučne usisnike bez divertera (DSI) i moguće 2D mlaznice za vektorski potisak.
I would say, this is the so far closest encounter with the J-XDS https://t.co/e12lVxavZ2
— @Rupprecht_A (@RupprechtDeino) April 8, 2025
Nagađanja o aerodinamičkim i stealth značajkama
Lambda krilo navodno poboljšava aerodinamičku učinkovitost i radarsku prikrivenost, povećanjem omjera širine i visine zrakoplova. U usporedbi s trapezoidnim kineskog borbenog zrakoplova Shenyang J-35, takva struktura krila poboljšava performanse iako stražnji rub spomenutog prototipa povećava njegovu težinu i utječe na njegov strukturalni integritet, piše portal The Aviationist.
Na snimci se vidi stajni trap s dvostrukim kotačima na nosu i po jednim kotačem na ispod spoja krila i trupa zrakoplova. Nagađa se da se u zrakoplovu mogu nalaziti ventralni i bočni odjeljci za oružje iako jasnoća snimke nije dovoljna da to potvrdi. Portal The War Zone sugerira i potencijalno pomične vrhove krila. Okretni vanjski dijelovi vrhova krila djeluju kao glavne kontrolne površine, dajući znatan autoritet okretanja i, kada su raspoređeni zajedno, mogućnost kontrole nagiba, piše navedeni portal.
Geopolitički kontekst i strateško značenje
Prvi put viđen kako leti iz SAC-a 26. prosinca 2024., prelet navedenog prototipa iznad urbanih područja čini se simbolično tempiran. Rastuća učestalost videa koji prikazuju kineske takozvane zrakoplove šeste generacije sugerira da Peking možda namjerno čini svoj vojni napredak vidljivijim, osobito dok trgovinske i diplomatske napetosti sa SAD-om nastavljaju eskalirati, piše The Aviationist.
Dan ranije – prelet još jednog prototipa
Samo dan ranije pojavio se video koji je uhvatio J-36 radarski nevidljivi zrakoplov, isto tako navodno šeste generacije zrakoplova, dok nadlijeće promet na kineskoj gradskoj autocesti tijekom završnog prilaza za slijetanje na pistu u Chengdu Airframe Plantu, koji se nalazi otprilike šest nautičkih milja sjeverozapadno od gradskog središta Chengdua, u kineskoj pokrajini Sichuan, prenosi The Aviationist.
J-36 pic.twitter.com/PJ1Thqt4tZ
— Sweet Clay (@Clay_PLAPAP) April 7, 2025
Dizajn J-36 prepoznatljiv je po svojoj bezrepnoj konfiguraciji letećeg krila. Raspored tromlaznog motora, s dva usisnika motora ispod krila i dorzalno postavljenim usisnikom iza pilotske kabine, odstupa od konvencionalnih dvomotornih postavki viđenih u mnogim suvremenim lovcima.
Ta konfiguracija može ponuditi prednosti u smislu potiska i redundancije. Čini se da u donjem dijelu zrakoplova postoji prostor između dvaju stajnih trapa, potencijalno smještanje unutarnjih odjeljaka za oružje, za velike projektile dugog dometa. Međutim, ti odjeljci još nisu snimljeni u otvorenoj konfiguraciji, pa se o njima zasad samo još nagađa.