Rusija se približava sposobnosti lansiranja 2000 dronova Geran u jednoj noći do kraja 2025. godine, prema dvjema zapadnim procjenama. General bojnik Christian Freuding, načelnik planiranja i stožera njemačkog Ministarstva obrane, izjavio je u emisiji Bundeswehra u subotu da Rusi žele proširiti napade dronovima... Ambicija je moći rasporediti 2000 dronova istovremeno. Moramo razmotriti inteligentne protumjere.
tri vijesti o kojima se priča


Američki Institut za proučavanje rata (ISW) izvijestio je u nedjelju da je noćna upotreba dronova Geran porasla za 31 % mjesečno u lipnju i srpnju. Navedeni think tank procjenjuje da bi Rusija mogla dostići kapacitet od 2000 dronova po noćom napadu do studenog 2025. godine, ako se taj trend nastavi, iako redovito lansiranje u tom obujmu vjerojatno nije održivo. Za usporedbu, krajem 2024. Rusija je lansirala oko 2000 dronova mjesečno, piše Business Insider.
Širenje proizvodnje i međunarodni doprinosi
Od početka 2023. godine Rusija lokalno proizvodi dronove Geran, temeljene na iranskim dronovima Shahed, u Specijalnoj ekonomskoj zoni Jelabuga. Prema Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS), satelitske snimke pokazuju da se površina proizvodnog pogona udvostručila od 2023. godine. Neki dronovi imaju oznake povezane s gradom Iževskom, što sugerira još jednu proizvodnu liniju. Unatoč stalnoj isporuci dronova Shahed-136 iz Irana, Moskva snažno ulaže u vlastite proizvodne pogone, napisali su analitičari IISS-a. Zapadne vlade navode da su neki ključni dijelovi uvezeni i iz Kine.
Ukrajinska obrana pod pritiskom
Bit će 1000 jedinica dnevno i više. Ne pokušavam nikoga uplašiti, upozorio je još 4. srpnja Robert "Madyar" Brovdi, zapovjednik Ukrajinskih snaga za bespilotne sustave, navodi Business Insider.
Freuding je istaknuo da skupi presretači poput Patriota nisu održivi protiv rojeva dronova.
Zapravo su nam potrebne protumjere koje koštaju dvije, tri, četiri tisuće eura, smatra.
Jedna raketa sustava Patriot stoji oko 3,7 milijuna eura. Ukrajina sada koristi slojevitu protuzračnu obranu i jeftine dronove presretače, poput domaćeg modela Sting, iako su za presretanje balističkih projektila još uvijek nužni sofisticirani sustavi.