Upozorenje stručnjaka UN-a: Svijet je skrenuo s pravog puta, staklenički plinovi u 2023. dosegnuli rekordnu razinu

Svako i najmanje povećanje temperature rezultira konkretnim utjecajem na naše živote i naš planet, upozorili su.

Hina | 28.10.2024. / 11:11

Emisije stakleničkih plinova, ilustracija (Foto: Getty Images)

Razine stakleničkih plinova porasle su u tolikoj mjeri da su u 2023. dosegnule rekordnu razinu, upozorili su stručnjaci UN-a.

Svjetska meteorološka organizacija (WMO) objavila je da se ugljikov dioksid (CO2) u atmosferi nakuplja brže nego ikada dosad tijekom ljudskog postojanja na Zemlji. Njegova je razina u samo dvadeset godina porasla za više od 10 posto. 

U svome godišnjem biltenu o stakleničkim plinovima objavljenom u ponedjeljak WMO piše da su u 2023. globalne prosječne površinske koncentracije stakleničkih plinova CO2, metana i dušikova oksida dosegnule 151 posto, 265 posto, odnosno 125 posto predindustrijskih razina.

Klimatske promjene, ilustracija Istraživači otkrili što je točno potrebno za smanjenje emisija stakleničkih plinova

Povećanje je posljedica golemih požara koji su zahvatili vegetaciju i mogućeg smanjenja apsorpcije ugljika iz šuma tijekom 2023. u kombinaciji s konstantno visokim emisijama fosilnih goriva koja nastaju zbog ljudske aktivnosti, kazali su stručnjaci.

Bilten, koji donosi izvještaj o koncentracijama stakleničkih plinova, a ne o razini njihovih emisija, objavljen je uoči održavanja godišnje konferencije UN-a o klimi da bi poslužio kao skup informacija sudionicima, a sljedeći mjesec u Azerbajdžanu se održava Konferencija Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (COP29).

Još jedna godina i još jedan rekord. Ovi bi podaci trebali zvoniti na uzbunu donositeljima odluka, rekla je glavna tajnica WMO-a Celeste Saulo.

Grad pogođen ekstremnim valom vrućine, ilustracija Klimatske promjene povećale rizik od smrtonosnog toplinskog vala za čak 35 puta

Dodala je kako je sada sasvim jasno da je svijet "skrenuo s pravog puta" kada je posrijedi ispunjenje ciljeva Pariškog sporazuma UN-a kojim su se članice obvezale da će globalno zagrijavanje nastojati ograničiti znatno ispod 2 Celzijeva stupnja u odnosu na predindustrijske razine, a konkretan je cilj bio postići maksimalno ograničenje na 1,5 °C iznad predindustrijske razine.

Ovo je više od obične statistike. Svako i najmanje povećanje temperature rezultira konkretnim utjecajem na naše živote i naš planet, upozorila je. 

Povećanje ugljikova dioksida u atmosferi tijekom 2023. bilo je veće od onoga u 2022., premda niže u odnosu na povećanje evidentirano tri godine prije toga, kažu meteorolozi.

No sve dok se emisije događaju, staklenički plinovi nastavit će se nakupljati u atmosferi, što neizbježno rezultira porastom temperature na globalnoj razini. 

Grad pogođen ekstremnim valom vrućine, ilustracija Znanstvenici upozorili da globalno zagrijavanje ubrzava razinom "bez presedana": Trebaju nam nulte stope emisije stakleničkih plinova

S obzirom na iznimno dug životni vijek CO2 u atmosferi, razina temperature koja je već uočena zadržat će se nekoliko desetljeća, čak i ako se emisije brzo uspiju smanjiti na neto nulu. Pojam neto nule odnosi se na ravnotežu između količine emitiranih i uklonjenih stakleničkih plinova u atmosferi.

U posljednjih 20 godina razine ugljikova dioksida porasle su za 11,4 posto u odnosu na one koje je 2004. evidentirala WMO-ova mreža nadzornih stanica Global Atmosphere Watch.

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti