Za većinu korisnika pametnih telefona USB-C utor na dnu telefona služi samo za punjenje. Poneki ga koriste i za prebacivanje podataka na računalo ili za priključivanje žičanih slušalica.
No, znate li da taj utor zapravo može biti iskorišten za cijeli niz dodatnih opcija i spajanje različitih uređaja?
Iako što sve možete priključiti na svoj pametni telefon ponajprije ovisi o tome koju verziju operativnog sustava koristite i kojeg je proizvođača, većina ovih mogućnosti dostupna je i korisnicima Androida i onima s iPhoneom koji ima USB-C utor.
Vanjski diskovi
Većina novijih telefona nema mogućnost proširenja memorije. A uz gomilu fotografija i videa koje snimamo to znači da u nekom trenutku ponestaje mjesta. Jedna je mogućnost da sve te podatke pohranjujete u oblak ili prebacujete na računalo. Ali to nije uvijek baš najbolji izbor.
Stoga se neki okreću vanjskim diskovima. Radi se o flash driveovima koji ili dolaze s USB-C utorom ili pak imaju USB-A utor, a za spajanje s pametnim telefonom trebat će vam adapter. Za većinu telefona bit će dovoljno da uključite flash drive u USB-C utor na svom telefonu i sustav će ga odmah prepoznati kao vanjski disk, na koji potom možete pohranjivati svoje podatke. Kad vam više ne treba, jednostavno ga odspojite od telefona. Samo nemojte zaboraviti gdje ste ga spremili.
U teoriji je moguće i priključiti klasični vanjski prijenosni disk, no oni za pokretanje trebaju dodatnu električnu energiju, koju (u ovom slučaju) crpe iz baterije vašeg telefona. Stoga, ako imate slabiju bateriju, radije birajte flash drive umjesto prijenosnog diska.
Igraći kontroleri
Svi oni koji vole igrati mobilne igre na svojim telefonima znaju da kontrole na ekranu nisu uvijek ni najbrže ni najpreciznije. Tu uskaču igraći kontroleri koje je moguće spojiti na pametni telefon. Nije bitno radi li se o kontroleru za Xbox ili PlayStation, dovoljno je da imate pravi USB kabel i (ako je potrebno) OTG adapter.
Tipkovnica i miš
Pametni telefoni danas podržavaju priključivanje bežične tipkovnice i miša, ako oni koriste Bluetooth. No, ako niste ljubitelj bežičnih uređaja, možete ih spojiti i putem USB-C utora. Ako želite imati spojeno i jedno i drugo istovremeno ili pak trebate utor za USB prijamnik za bežične uređaje, na tržištu postoje USB prijemnici koji podržavaju takvo spajanje i omogućuju vam korištenje dva uređaja na istom ulazu.
Projektor ili televizor
Iako je moguće spojiti pametne telefone s većinom projektora ili televizora preko Bluetootha ili WiFi-ja, želite li kvalitetniju sliku bez potencijalnih zastajkivanja, iskoristite mogućnost adaptera USB-C - HDMI. Bit će dovoljno uključiti USB-C utor u vaš telefon, a HDMI u utor na projektoru i telefon bi automatski trebao prepoznati projektor ili televizor i prebaciti sliku na taj uređaj.
Vanjski mikrofoni
Koristite li pametni telefon za snimanje videa, sigurno ste već shvatili da je bolje imati zaseban, vanjski mikrofon, nego oslanjati se na mikrofon u samom telefonu. Možete birati između bežičnog i žičanog mikrofona.
Bežični mikrofoni spajaju se ili putem Bluetootha ili putem prijamnika koji je potrebno uključiti u USB-C utor na telefonu. Sustav će ih automatski prepoznati i početi koristiti kao primarni mikrofon.
Imate li stariji mikrofon koji koristi utor 3,5 mm (poput onog za stare žičane slušalice), morat ćete posegnuti za adapterom USB-C - 3,55 mm. Samo provjerite da podržava audio input jer mnogi su namijenjeni samo za spajanje slušalica (output).
Punjenje drugog uređaja
Neki telefoni imaju mogućnost dijeljenja svoje energije bežičnim ili žičanim putem. Ako je i vaš uređaj u toj kategoriji (ovisi o proizvođaču i samom uređaju), možete se poslužiti baterijom pametnog telefona da napunite drugi uređaj. Dovoljno je samo spojiti dva uređaja kabelom.
Naravno, to znači da će se baterija vašeg pametnog telefona isprazniti prije, ali u stisci nije loše imati i tu opciju.