Kad je u rano nedjeljno jutro snažan potres probudio Zagrepčane i istjerao ih iz njihovih toplih kreveta, brojni su informaciju o tome što se dogodilo potražili na internetu. Kako je hrvatski Seizmološki zavod također pretrpio određena oštećenja i njihovi su serveri bili nedostupni, građani su se okrenuli prvom sljedećem izvoru informacija - European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC).
EMSC zahvaljujući svojoj mreži senzora diljem Europe i Mediterana, može gotovo u stvarnom vremenu detektirati potrese i informirati o tome javnost. Ova neprofitna i nevladina organizacija tako uspješno djeluje od 1975. godine.
No u nedjelju je velik interes građana Hrvatske uspio zagušiti čak i njihove servere. Kako su napisali na svom Twitteru, u samo 4 minuta nakon potresa uspjeli su zabilježiti 1000 svjedočanstava iz Zagreba i okolice vezanih za potres, a osim tekstualnih, građani su im slali i fotografije te videoporuke.
Users and friends in #Croatia: the traffic generated on our servers following #ZagrebEarthquake is huge & creating some difficulties. This is why there are currently problems with both our website and app. We are working to resolve them (and telework does not help). We apologize
— EMSC (@LastQuake) March 23, 2020
Following a M3.7 earthquake in #Zagreb, #Croatia, 4 hours ago, @lastquake collected more the 1,000 testimonies in 4 minutes ! For a total exceeding 6,300 felt reports ! pic.twitter.com/jGxXqdHsFF
— Gilles Mazet-Roux (@gmazet) March 23, 2020
I dok su građani pokušavali pronaći malo mira i raščistiti što se urušilo, u EMSC-u su i dalje bilježili podrhtavanja te slali obavijesti putem svoje aplikacije za pametne telefone i Twittera. Za mnoge je građane ta kratka poruka bila dokaz da ne umišljaju da se tlo ispod njih stalno trese. Za druge umirujuća poruka da iako se trese, nije tako strašno kao onaj prvi, najjači potres.
Za sve one koji žele detaljan popis potresa i njihovih jačina, tu je hrvatski Seizmološki zavod koji objavljuje često na Twitteru, ali i na svojim službenim stranicama.