Ruska frigata Admiral Gorškov bit će zadužena za dosad najintenzivniji test ruskog hipersoničnog krstarećeg projektila Cirkon i očekuje se da do kraja 2021. uspješno izvede lansiranje čitavog salva tih krstarećih projektila na više kopnenih i pomorskih ciljeva. Riječ je o simulaciji stvarnog višestrukog napada tim projektilima, a Gorškov će pri tom testiranju morati svladati i raznorazne protumjere.
Isti je ruski ratni brod testirao Cirkon hipersonični krstareći projektil još 7. listopada, kad je brzinom osam puta bržom od zvuka pogodio cilj udaljen 450 kilometara u Barentsovom moru.
#Footage First-ever launch of a #Tsirkon hypersonic cruise missile carried out by the 22350 class frigate #AdmiralGorshkov to hit a target located in the Sea of Barents https://t.co/4WxDqhWWdW #RussianNavy #CruiseMissiles #MissileLaunch #Trials #RussianWeapons pic.twitter.com/F7FnA0n8yj
— Минобороны России (@mod_russia) October 7, 2020
Nakon toga obavljena su još dva testiranja kasno u studenom i početkom prosinca, jedan od kojih je izveden i na cilj na kopnu. Oba su bila uspješna.
Za razliku od tih testova u kojima je ispaljena po jedna krstareća raketa, novi test će imati za cilj višestruko lansiranje i gađanje zadanih ciljeva.
Sustav Cirkon prvi put je predstavljen još u veljači 2019. godine, a predstavio ga je sam ruski predsjednik Vladimir Putin tijekom obraćanja medijima o stanju u državi.
Po završetku testiranja tog hipersoničnog oružja, ono će biti integrirano kako u ratne brodove, tako i u ruske podmornice.
Razvoj hipersoničnog naoružanja ključno je područje u kojem prednost pokušavaju steći, osim Rusije, još Kina i SAD. Razlog je i taj što za takva oružja trenutno ne postoji adekvatna protuzračna obrana.
No hipersonične rakete nisu prijetnja samo zbog svoje brzine već i zbog mogućnosti leta u nepredvidivim obrascima, što onemogućuje praćenje njihove putanje konvencionalnoj protuzračnoj obrani.
Izvor: Business Insider