Istraživanje svemira često se sastoji od analize gomile podataka. Stoga ne iznenađuje da se ponekad za analizu takvih velikih skupina podataka u NASA-i okrenu naprednim računalima i umjetnoj inteligenciji.
Tim sa Sveučilišta Warwick osmislio je algoritam koji je analizirao velike količine podataka prikupljenih tijekom misije Kepler i TESS. Zahvaljujući tom algoritmu, potvrđeno je postojanje 50 novih planeta.
Kako su pojasnili, algoritam sam po sebi ne može identificirati novi planet među gomilom podataka. Zato su ga odlučili naučiti kako da razlikuje potvrđene planete i lažno pozitivna otkrića. Nakon toga pustili su algoritam da sam analizira podatke u kojima je tek trebalo otkriti planetarne kandidate. I uspjeli su. Po prvi put u povijesti umjetna inteligencija uspjela je potvrditi postojanje ne samo jednog već 50 planeta.
Znanstvenici sa Sveučilišta nadaju se da će njihov algoritam omogućiti lakše otkrivanje i potvrđivanje planeta u budućnosti. Naime, trenutačne tehnike često nailaze na prepreke koje onemogućavaju potvrđivanje prisutnosti planeta. Algoritam te prepreke neutralizira i fokusira se na čiste podatke.
Izvor: The Next Web