zimo mobile logo
  • Tehnologija
  • Znanost
  • Društvene mreže
  • Esport
  • Business
Prati nas:
Upravljaj obavijestima
  • Prijavi se na newsletter
  • Imaš priču? Pošalji
  • Pišite nam
  • Uredništvo
  • Oglašavanje i marketing
  • Uvjeti korištenja
  • Vijesti
  • Video
  • Zadovoljna
  • Tech
  • Blog
  • Nova TV
  • Doma TV
Nova TV
  • Vijesti
  • Video
  • Zadovoljna
  • Tech
  • Blog
  • Nova TV
  • Doma TV
  • zimo logo
  • Tehnologija
  • Znanost
  • Društvene mreže
  • Esport
  • Business
Prati nas:
  • Dnevnik.hr
  • Vijesti
  • Sport
  • Showbizz
  • Lifestyle
  • Putovanja
  • Zdravlje
  • Biznis
  • Zabava
  • Teen
  • Tv
Business

Želi li Hrvatska uhvatiti korak s drugim zemljama, mora ubaciti u višu brzinu

Digitalizacija podrazumijeva pristup ne samo digitalnim uslugama, već i digitalnoj infrastrukturi, ali i želju da se razvijaju i koriste digitalne vještine, zaključeno na je konferenciji o digitalizaciji u organizaciji AmCham.

Martina Čizmić | 10.05.2022. / 14:18 komentari

Podijeli

Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Pitanje digitalizacije i digitalne transformacije u Hrvatskoj aktualno je posljednjih nekoliko godina, a koliko je do sad napravljeno odnosno što je potrebno napraviti kako bi Hrvatska u potpunosti bila digitalizirana zemlja, raspravljalo se na konferenciji koju je organizirala Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AmCham).

tri vijesti o kojima se priča Zvjezdani tok iz galaksije M61 Tek je počeo s radom Već prva snimka opservatorija Vera C. Rubin zapanjila astronome i otkrila skrivenu tajnu jedne poznate galaksije Megachile lucifer Zastrašujući izgled Znanstvenici iznenađeni: Otkrili potpuno novu vrstu pčele, zbog jednog detalja dobila jezivo ime Baterija telefona, ilustracija Svaki se postotak računa Googleovi savjeti koje treba poslušati: Evo kako smanjiti potrošnju baterije na Androidu

Konferencija koja je okupila više od 100 predstavnika tvrtki - članova te komore, kroz dva je panela podsjetila na probleme u digitalizaciji, ali i dala nekoliko konkretnih prijedloga kako ubrzati sam proces digitalizacije i omogućiti Hrvatskoj da uhvati korak s drugim zemljama u EU.

Na početku same konferencije, izvršna direktorica AmChama, Andrea Doko Jelušić podsjetila je da su oni još 2014. godine predložili da se digitalizacijom u Hrvatskoj bavi samo jedna, centralna institucija, a ne, kao što je to trenutno slučaj, nekoliko državnih institucija. Dodala je kako bi to olakšalo i pojednostavilo donošenje i provođenje odluka.

Istaknula je kako je Hrvatska na EU ljestvici digitaliziranosti društva (DESI indeks) lani bila na 19. mjestu, te da ukupno ICT industrija s 4 posto sudjeluje u BDP-u, što pokazuje da ima prostora za napredak, posebice u području umjetne inteligencije (AI), clouda, 'smart city' rješenja, digitalnih javnih e-usluga, apsorpcije sredstava iz EU fondova i drugih izazova.

Govoreći o iskustvima iz Slovenije, ministar bez portfelja za digitalnu transformaciju Mark Boris Andrijanič, istaknuo je kako su se odlučili na ambiciozan plan digitalizacije, ali i jačanja digitalnih vještina. Za to će samo u ovoj godini izdvojiti oko 31 milijun eura, koje će usmjeriti prema djeci i mladima te starijima od 55 godina kroz sustav vouchera za kupovinu informatičke opreme i razvijanje digitalnih vještina.

Imamo vrlo ambiciozan plan za digitalizaciju zemlje, a kako bi pojačali digitalne vještine kod stanovnika odlučili smo uvesti vaučere. Tu je riječ o digitalnoj uključivosti jer želimo da tehnologija i digitalizacija bude svima dostupna, istaknuo je Andrijanič.

Pojasnio je da su od samog početka krenuli ozbiljno u cijeli projekt pa su tako osnovali tijelo koje je okupilo više od 60 stručnjaka iz različitih područja, a koji su dali 65 konkretnih prijedloga za digitalizaciju. Pohvalio se kako su u samo godinu dana implementirali više od polovice tih prijedloga. Također, dodao je kako intenzivno rade i na “digitalnoj diplomaciji” te su dogovorili suradnju s digitalnim divovima kao što su Google i Apple, koji će Sloveniji pomoći u provođenju nekih digitalnih projekata.

Na pitanje o njegovom mišljenju o digitalizaciji u Hrvatskoj, Andrijanič je imao birane riječi.

Mislim da tvorimo dobar par, ali moramo se pobrinuti da možemo privući talent. Slovenija je prihvatila zakon koji olakšava stjecanje udjela u tvrtki u startupima, to je veoma važno. Jer ljudima koji dolaze raditi u startup nije toliko važna plaća, već da mogu imati udio u tvrtki koji može višetruko povećati svoju vrijednost u samo nekoliko godina. Ono što možemo naučiti od Hrvatske je vaš poduzetnički duh, stvarno ste uporni. I mi imamo puno poduzetnika, ali vi ste pokazali kako je moguće uspjeti i na svjetskoj sceni, rekao je Andrijanič.

Dodao je da, ako želite biti najbolji, morate učiti od najboljih.

Zato smo ušli u strateško partnerstvo s Googleom, Nvidiom (koji će uložiti u naše superračunalo), s Izraelom (oko kibernetičke sigurnosti) i s Finskom (pomoći će nam digitalizirati obrazovni sustav, usavršiti e-governance). Drugi su to već napravili, a mi trebamo uzeti najbolja iskustva za našu zemlju. Kopiramo nizozemski sustav poreznih olakšica, osnovali smo centar koji će pomoći Slovencima prilkom povratka u državu, želimo taj povratak učiniti što bezbolnijim, pojasnio je Andrijanič te dodao: Hrvatska i Slovenija su izvrsne zemlje za život, a moramo ih učiniti i izvrsnim zemljama za rad. Dovoljno je da kopi-pejstamo ono što su drugi napravili, a onda moramo pričekati 3-5 godina da se stvari poslože.

Zajednička slovensko-hrvatska tech ambasada u metaversu?

Upravo zbog brojnih sličnosti između Hrvatske i Slovenije, Andrijanič je predložio svojevrsnu zajedničku suradnju.

Mi smo male zemlje, ali smo puno agilnije od primjerice Njemačke. To je velika prednost, jer možemo postati pilot zemlje za različite projekte. npr. u Sloveniji se natječemo za pilot projekt satelitskog interneta, Apple Wallet koji bi omogućio našim građanima da ga koriste za identifikaciju kroz digital ID. To bi moglo uvelike promijeniti živote naših građana. Otvaramo tech ambasadu u Silicijskoj dolini kako bismo promovirali Sloveniju. Moramo biti svjesni da se nitko u SAD-u ne budi i ne pomisli na Sloveniju ili Hrvatsku. Moramo se sami promovirati. Zašto ne bismo u budućnosti imali zajedničku, regionalnu ambasadu, svojevrstan hub. Zašto ne bismo u budućnosti imali ambasadu u metaversu?, predložio je Andrijanič i naišao na odobravanje drugih sudionika panela.

Ne smijemo ignorirati ovaj prijedlog - ideju za regionalnu suradnju koja dolazi s visoke pozicije. Moramo učiti od Slovenije - gospodarstvenici trebaju sudjelovati u stvaranju strategija, ali i njihovoj provedbi, istaknuo je Mladen Pejković, direktor za transformaciju i ICT Atlantic grupe.

Naglasio je da brojne tvrtke u Hrvatskoj rade na digitalizaciji te da će, po procjenama, oko 22 posto radnih sati (odnosno oko 300 tisuća radnih mjesta) doista biti automatizirano do 2030., kada će 'na sceni', po njemu, biti potpuno novi poslovni model u kojemu će korisnici provoditi do tri sata dnevno u nekoj vrsti virtualne stvarnosti i metaverzuma.

To su modeli na koje se moramo prilagoditi, i očekuju nas velike tehnološke i procesne promjene, koje moraju ići u simbiozi, kao i jačanje suradnja ne samo sa lokalnim nego i globalnim IT kompanijama, ocijenio je Pejković.

Važnim je istaknuo i porezno rasterećenje rada za zadržavanje IT stručnjaka i talenata u zemlji, kao i da se više sredstava iz EU-a usmjeri u realni sektor, te da svi puno očekuju od ICT kompanija u kojima vidi i veliki potencijal za procese digitalizacije društva i ekonomije i posebiceu pametnoj specijalizaciji.

Zaključio je i da bi gospodarstvenici trebali više surađivati s izvršnom vlasti, kao što je to bio slučaj u Sloveniji, a za to imaju već dostupno Nacionalno vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, ali i da treba pojačati rad postojećih tijela, posebice Nacionalne inovacijske platforme/agencija kroz koju bi se puno toga moglo ostvariti.

Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić podsjetio je da je cilj digitalne transformacije stvoriti bolje uvjete za život građana i poslovanje uz nove tehnologije te stvaranje dodane vrijednosti. Kao primjer naveo je sustav javnih usluga dostupnih kroz e-Građane koje trenutno koristi 1,6 milijuna građana. Istaknuo je kako je posljednja u nizu novosti eUpisi u vrtiće, a u planu je da se putem eUpisa djeca upisuju i u osnovne i srednje škole. Podsjetio je da se u idućih pet godina planira izdvojiti 2,9 milijardi kuna za digitalizaciju javne uprave.

Državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Nataša Mikuš Žigman istaknula je da se u Hrvatskoj ulažu napori za napredak po DESI indeksu, kao i da mnogi u digitalizaciji vide priliku za razvoj.
Oko 40 posto tvrtki digitalnu transformaciju, kao i zelenu tranziciju vidi kao mogućnosti za rast i razvoj, a i u sklopu programa NPOO postoje sredstva za to. Sada se više ide i za tim da se izradi strategija digitalne transformacije poduzeća, pri čemu treba voditi računa i o radnoj snazi i jačanju njihovih vještina, poručila je Mikuš Žigman.

Regionalna direktorica međunarodne tvrtke za digitalizaciju poslovanja Iron Mountain, Andrea Antoniou, ocijenila je pak da se u Europi vodi svojevrsna „bitka za europsku digitalnu budućnost” odnosno za investicije, pri čemu je podsjetila i na želje i planove EU-a da bude lider u digitalizaciji u svijetu.
Svi u Europi, ali i svijetu, manje-više uspješno i više ili manje sredstava ulažu u brzu optičku infrastrukturu i 5G mreže, suradnju javnog i privatnog u digitalizaciji, digitalnu transformaciju kompanija i slično, u čemu su važne i odluke na državnoj razini i povlaćenje EU sredstava za razvoj digitalne infrastrukture, komentirala je Antoniou.

Istaknula je kako Hrvatska ima povijesnu priliku da do 2030. bude digitalizirana, te da uz digitalizaciju i nove tehnologije može jače pokrenuti i svoju ekonomiju.

Tatjana Skoko iz Microsofta istaknula je kako je digitalizacija i digitalna transformacija neizbježna.
Hrvatska ima snažan potencijal postati digitalno središte ovog dijela Europe. Umjetna inteligencija, na kojoj rade brojne tvrtke, distruptivna je tehnologija koja će imati veći utjecaj na naše živote od energenata. Vjerujemo da je potencijal u umjetnoj inteligenciji i da će nam to pomoći da se pozicioniramo na digitalnoj karti Europe i šire, istaknula je.

Optika je poput vode ili struje - mora bit u svakom domaćinstvu

Na drugom panelu raspravljalo se o digitalnoj infrastrukturi u Hrvatskoj i preprekama na koje tvrtke nailaze kad je ona u pitanju.

Adrian Ježina iz Telemacha istaknuo je kako je nužno izgraditi optičku infrastrukturu koja će omogućiti građanima da zaista mogu koristiti digitalne usluge koje im tvrtke i država nude.

U Hrvatskoj na svim nivoima fali ambicije, mislim da smo jedina država u EU koja nije realizirala spajanje domaćinstva na optiku nepovratnim sredstvima. To je kao da govorite o struji i vodi. Velika je razlika između nečega što piše na papiru i egzekucije na terenu, istaknuo je Ježina.

Dodao je da ako svako domaćinstvo u Hrvatskoj nema pristup na internet, Hrvatska nema budućnosti.

Hrvatska nema budućnosti ako u svakom mjestu nema vodu, struju i internet. Fali nam odlučnosti. S novcima se danas sve može napraviti. Treba se samo zakonodavno to i omogućiti i odrediti neke rokove. Tehnologija gura svijet naprijed, ako želimo ići tim putem onda je optička infrastruktura nužan preduvjet da idemo naprijed, istaknuo je Ježina.

Direktor SPAN-a, Nikola Dujmović slaže se da je potrebna infrastruktura, ali i da treba potaknuti građane i tvrtke da se tom infrastrukturom zaista koriste.

Digitalna transformacija nije samo digitalizacija poslovanja, nego moramo potaknuti ljude da žele koristiti te alate i vještine, istaknuo je.

Na kraju je zaključeno kako Hrvatska polako, ali sigurno postaje sve digitaliziranija. No, želimo li uhvatiti korak s ostalim zemljama u EU i šire, moramo ubrzati svoje napore.

Mi se mičemo, ali se brzina kojom se mičemo nije dobra. Svi oko nas trče, slikovit je bio Ježina.
 

PODIJELJENO 0 PUTA

Podijeli

aktualno najčitanije
Korisnici WhatsAppa bit će oduševljeni: Evo što će koristiti umjesto telefonskih brojeva
Opcija u razvoju
Korisnici WhatsAppa bit će oduševljeni: Evo što će koristiti umjesto telefonskih brojeva
Fascinantno otkriće riješilo jedan velik misterij vezan za mozak i san
Suprotno očekivanjima
Fascinantno otkriće riješilo jedan velik misterij vezan za mozak i san
Dolaze digitalni zaposlenici: Imat će svoje mailove, sudjelovati na sastancima i samostalno donositi odluke
Što može poći po zlu?
Dolaze digitalni zaposlenici: Imat će svoje mailove, sudjelovati na sastancima i samostalno donositi odluke
United Group imenovao dr. Kima Kyllesbecha Larsena glavnim direktorom za tehnologiju i informacijske sustave (CTIO)
Novo lice
United Group imenovao dr. Kima Kyllesbecha Larsena glavnim direktorom za tehnologiju i informacijske sustave (CTIO)
Ovaj asteroid još uvijek prijeti udarom u Mjesec, a postoji šansa da rizik od udara poraste i iznad 30 posto
JWST će uskoro dati odgovore
Ovaj asteroid još uvijek prijeti udarom u Mjesec, a postoji šansa da rizik od udara poraste i iznad 30 posto
Prvi službeni let "Tajanstvenog zmaja": Kineski misteriozni dron snimljen u pratnji dva borbena zrakoplova
Konačna verzija?
Prvi službeni let "Tajanstvenog zmaja": Kineski misteriozni dron snimljen u pratnji dva borbena zrakoplova
Znanstvenici iznenađeni: Otkrili potpuno novu vrstu pčele, zbog jednog detalja dobila jezivo ime
Zastrašujući izgled
Znanstvenici iznenađeni: Otkrili potpuno novu vrstu pčele, zbog jednog detalja dobila jezivo ime
Već prva snimka opservatorija Vera C. Rubin zapanjila astronome i otkrila skrivenu tajnu jedne poznate galaksije
Tek je počeo s radom
Već prva snimka opservatorija Vera C. Rubin zapanjila astronome i otkrila skrivenu tajnu jedne poznate galaksije
Ovaj telefon trebao je pokrenuti novi trend na tržištu, no korisnici su mu pokazali palac dolje
Odustali od nasljednika?
Ovaj telefon trebao je pokrenuti novi trend na tržištu, no korisnici su mu pokazali palac dolje
Googleovi savjeti koje treba poslušati: Evo kako smanjiti potrošnju baterije na Androidu
Svaki se postotak računa
Googleovi savjeti koje treba poslušati: Evo kako smanjiti potrošnju baterije na Androidu
Najstariji poznati spomenik drevnih Maja mogao bi biti ogromna karta svemira
Veliki ritualni kompleks
Najstariji poznati spomenik drevnih Maja mogao bi biti ogromna karta svemira
Kakvo bizarno objašnjenje šefa kompanije: Otpustili su 14 tisuća ljudi, ali ne zbog ušteda ili primjene AI-a
Vjerujete li im?
Kakvo bizarno objašnjenje šefa kompanije: Otpustili su 14 tisuća ljudi, ali ne zbog ušteda ili primjene AI-a

Vezane vijesti

Ne propustite ni ovo

vijesti
U stanu u Viškovu kraj Rijeke pronađen mrtav muškarac, žena u bolnici
POLICIJA ISTRAŽUJE
Cure detalji drame kod Rijeke: U stanu pronađen mrtav muškarac, žena prevezena u bolnicu
Venezuela priprema gerilski odgovor u slučaju američkog napada
gerilski stil
Spremaju se za rat s jednom od najjačih vojski svijeta: "Na agresiju ćemo odgovoriti jedinstvom"
Austrijanci u velikim problemima, nedostaju im radnici tijekom zimske sezone
Alarmantno
Zemlja s mnogo hrvatskih radnika u problemima: Kritično nedostaje radne snage, a nude minimalnu plaću od 2200 eura
show
Chef Vukadin na snimanje MasterChefa došao u društvu sinčića
sinčić gabrijel
Isti tata! Chef Vukadin na snimanje MasterChefa doveo najslađeg gosta
Marino Vrgoč predstavio pjesmu "Snovi"
"Snovi"
Poslušajte pjesmu devetogodišnjeg Marina s kojom se Hrvatska vraća na važno natjecanje!
Preminula je Sally Kirkland
tužna vijest
Preminula glumačka legenda koju pamtimo po kultnoj ulozi iz 80-ih godina
zdravlje
Ovo područje na licu nikada ne smijete dirati – evo zašto ga zovu “trokut smrti”!
Važno!
Ovo područje na licu nikada ne smijete dirati – evo zašto ga zovu “trokut smrti”!
Kad probava stane: Što piti da se tijelo opet pokrene?
Pokrovitelj Donat
Kad probava stane: Što piti da se tijelo opet pokrene?
6 simptoma zbog kojih trebate odmah napraviti krvne pretrage
Ne ignorirajte ih!
6 simptoma zbog kojih trebate odmah napraviti krvne pretrage
zabava
Medvjed im ušetao u kuću, ali nije bio spreman na ovakav otpor
Čovječe…
Medvjed im ušetao u kuću, ali nije bio spreman na ovakav otpor
Dalmatinac napravio pravu kolonu, a kad vidite zašto nećete se prestati smijati
Zanimljivo
Dalmatinac napravio pravu kolonu, a kad vidite zašto nećete se prestati smijati
Kad vidite gdje su stavili kadu u ovoj kupaonici, bit ćete zahvalni na svojoj
Urnebesno
Kad vidite gdje su stavili kadu u ovoj kupaonici, bit ćete zahvalni na svojoj
tech
Ovaj telefon trebao je pokrenuti novi trend na tržištu, no korisnici su mu pokazali palac dolje
Odustali od nasljednika?
Ovaj telefon trebao je pokrenuti novi trend na tržištu, no korisnici su mu pokazali palac dolje
Znanstvenici iznenađeni: Otkrili potpuno novu vrstu pčele, zbog jednog detalja dobila jezivo ime
Zastrašujući izgled
Znanstvenici iznenađeni: Otkrili potpuno novu vrstu pčele, zbog jednog detalja dobila jezivo ime
Već prva snimka opservatorija Vera C. Rubin zapanjila astronome i otkrila skrivenu tajnu jedne poznate galaksije
Tek je počeo s radom
Već prva snimka opservatorija Vera C. Rubin zapanjila astronome i otkrila skrivenu tajnu jedne poznate galaksije
sport
Oscar se srušio na treningu
problemi sa srcem
Slavni brazilski nogometaš srušio se na treningu: Odmah završava karijeru?
Hrvatska protiv Srbije na Dan sjećanja na Vukovar i Škabrnju: Policija zabranila posjet gledateljima
UEFA odredila
Hrvatska protiv Srbije na Dan sjećanja na Vukovar i Škabrnju: Policija zabranila posjet gledateljima
CRNA GORA – HRVATSKA Vatreni prvi put kod susjeda, evo kad je prijenos
uživo na Novoj TV i gol.hr-u!
CRNA GORA – HRVATSKA Vatreni prvi put kod susjeda, evo kad je prijenos
tv
Kumovi: Ovo je možda zadnji razgovor oca i sina
KUMOVI
Ovo je možda zadnji razgovor oca i sina
U dobru i zlu: Probala ih je upozoriti, ali je šteta već napravljena
U DOBRU I ZLU
U dobru i zlu: Probala ih je upozoriti, ali je šteta već napravljena
MasterChef: 13 za Eliasa ipak nije sretan broj – zahtjevan desert koštao ga je mjesta u MasterChefu!
NAPUŠTA NATJECANJE
13 za Eliasa ipak nije sretan broj – zahtjevan desert koštao ga je mjesta u MasterChefu!
putovanja
Tjedni jelovnik jela na žlicu od 10.11. do 16.11. 2025.
Tjedni jelovnik
Bez puno posuđa i kompliciranja: 7 toplih i finih jela na žlicu za svaki dan ovoga tjedna
Sveti bosiljak: Čistač jetre i antidepresiv iz vrta koji je osobito omiljen zimi
Lijek iz vrta
Sveti bosiljak: Čistač jetre i antidepresiv iz vrta koji je osobito omiljen zimi
Čokoladni kolač recept
Savršenstvo bez mane
Ovako sočne čokoladne kolače još nismo probali! Biskvit je natopljen jednom, a prekriven drugom kremom
novac
Ovo su milijarderi koji stoje iza carstva izgrađenog na jednostavnom, ali revolucionarnom izumu – šlagu bez mlijeka
Slatki imperij
Ovo su milijarderi koji stoje iza carstva izgrađenog na jednostavnom, ali revolucionarnom izumu – šlagu bez mlijeka
Ryanair uvodi veliku promjenu za sve putnike. Evo što se mijenja od 12. studenog
Nova pravila
Ryanair uvodi veliku promjenu za sve putnike. Evo što se mijenja od 12. studenog
Danska u panici zbog kineskih autobusa koji su trebali voziti Zagrebom: Moguće ih je isključiti iz daljine
kamikaze na cesti
Danska u panici zbog kineskih autobusa koji su trebali voziti Zagrebom: Moguće ih je isključiti iz daljine
lifestyle
Recept za mekani kuglof sa sirom i čokoladom
Uz kavu
Biskvit je tako mekan, ali krema je božanstvena: Pročitajte recept za najfiniji kuglof
Ksenija Pajić u trapericama i bundi na zagrebačkoj špici 2025.
Ležerna i dotjerana
Ove traperice savršen su izbor za šetnju gradom, a Ksenija Pajić nosi ih uz kratku bundu
Topli modeli gležnjača i niskih čizmi iz trgovina
Modeli za svaki dan
15 toplih gležnjača i niskih čizama s kojima ćete biti spremni i za minuse
sve
Chef Vukadin na snimanje MasterChefa došao u društvu sinčića
sinčić gabrijel
Isti tata! Chef Vukadin na snimanje MasterChefa doveo najslađeg gosta
Medvjed im ušetao u kuću, ali nije bio spreman na ovakav otpor
Čovječe…
Medvjed im ušetao u kuću, ali nije bio spreman na ovakav otpor
Marino Vrgoč predstavio pjesmu "Snovi"
"Snovi"
Poslušajte pjesmu devetogodišnjeg Marina s kojom se Hrvatska vraća na važno natjecanje!
 

Nastavi čitati

Business
Kim Kyllesbech Larsen
Novo lice

United Group imenovao dr. Kima Kyllesbecha Larsena glavnim direktorom za tehnologiju i informacijske sustave (CTIO)

piše Zimo
Business
Plan Bee
Startaj Hrvatska 2025.

U Startaj Hrvatska stiže Plan Bee –ljubav prema pčelama prerasla u poduzetništvo

piše Zimo
Business
Brad Smith
Start Campus

Microsoft ulaže 10 milijardi dolara u podatkovne centre u Portugalu

piše Hina
Business
Infobip
Za kompanije u regiji i šire

Partnerstvo Infobipa i Pontis Technologyja za napredna AI komunikacijska rješenja

piše Hina
Business
Elektrifikacija, ilustracija
Na prekretnici

Europa bi ovim potezom mogla uštedjeti 250 milijardi eura godišnje

piše Martina Čizmić
Business
Startaj Hrvatska 9.11.
Startaj Hrvatska 2025.

U ''Startaj Hrvatska'' iz Velike Gorice stižu bućine sjemenke prelivene čokoladom

piše Zimo
  • Pišite nam
  • Uredništvo
  • Oglašavanje i marketing
  • Uvjeti korištenja
  • Politika zaštite privatnosti
  • Politika o kolačićima
  • Dnevnik
  • Nova Plus
  • Gol.hr
  • Zadovoljna
  • Kreni Zdravo
  • NovaTV
  • DomaTV
Upravljaj obavijestima