Znanstvenici upozoravaju: Sezona gripe mogla bi udvostručiti broj infekcija koronavirusom, ali postoji način kako smanjiti rizik

Znanstvenici s Instituta Max Planck iz Berlina ističu kako bi ove godine cjepljenje protiv gripe moglo smanjiti i rizik od infekcije koronavirusom.

Martina Čizmić | 15.09.2020. / 20:43 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Da će s dolaskom sezone gripe i drugih respiratornih infekcija doći do porasta infekcija koronavirusom, liječnici upozoravaju još od proljeća. No, znanstvenici iz Belgije, Italije, Norveške i Španjolske napokon mogu sa sigurnošću reći koliko će sezona gripa i prehlada utjecati na širenje koronavirusa.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora"

Napravili su matematički model koji se temelji na na širenju koronavirusa tijekom proljeća i došli do podataka kako bi se u sezoni gripe i prehlada rizik od zaraze koronavirusom mogao povećati čak 2,5 puta. Znanstvenici nisu sigurni zašto se rizik od infekcije povećava u sezoni gripe. Jedan dio njih vjeruje kako osobe koje su nedavno preboljele gripu imaju veći rizik od razvoja bolesti COVID-19, dok osobe koje su cijepljene protiv gripe imaju niži rizik od razvoja te bolesti.

Znanstvenici s Instituta Max Planck iz Berlina ističu kako bi ove godine cijepljenje protiv gripe moglo smanjiti i rizik od infekcije koronavirusom. Podsjećaju kako je u Italiji primijećeno da je u područjima gdje je bilo više cijepljenih protiv gripe zabilježeno manje smrtnih slučajeva od COVID-19.

Unatoč tome, znanstvenici napominju kako to ne znači da cjepivo protiv gripe utječe na širenje bolesti COVID-19, ali savjetuju da se ljudi cijepe protiv gripe kako bi smanjili rizik od "dvostrukog obolijevanja" i dodatnih komplikacija.

Naši rezultati pokazuju kako infekcija gripom povećava prijenos SARS-CoV-2 virusa te je to potaknulo širenje tijekom rane epidemije COVID-19 u Europi. Zato je možda potrebno pozvati na šire cjepljenje protiv gripe, ne samo da bi se smanjio broj hospitalizacija zbog gripe, već i kako bi se ograničilo prenošenje SARS-CoV-2 virusa i mortalitet od COVID-19, ističu znanstvenici u svom radu objavljenom na medRxiv.org.

Zdravstvene vlasti u SAD-u već pozivaju svoje građane da se cijepe protiv gripe kako bi smanjili rizik od dodatnog širenja koronavirusa.

Podsjetimo, simptomi zaraze koronavirusom i gripom veoma su slični jer se radi o virusima iz iste obitelji - vrućica, kašalj i nedostatak daha.

 

Vezane vijesti