Britanci zabranjuju izvoz gamerskih proizvoda u Rusiju: Predugo su korišteni za ubijanje Ukrajinaca

Iako je riječ o na prvi pogled bezazlenim proizvodima, njihovom prenamjenom pretvaraju se u vojni alat.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 27.04.2025. / 12:11

Kontroler, ilustracija (Foto: Getty Images)

Rusko-ukrajinski rat pokazao je, među inim, koliko su bespilotne letjelice važne u ratovima ne samo budućnosti, već i sadašnjosti. Mogu prodrijeti duboko iza neprijateljskih linija i u rojevima napadati mete pa ih je prilično teško uništiti kada se u velikom broju okome na neprijateljsku vojsku ili vojne ciljeve. Osim što su puno jeftiniji od zrakoplova, u njima nema pilota pa nema straha da bi vojska koja pokreće napad mogla izgubiti ljudske živote.

Vojni dronovi, ilustracija Američke specijalne postrojbe ulažu sve karte u dronove: "Cilj je eliminirati da prvi kontakt na bojištu ikada bude ljudsko biće"

Umjesto na prvoj crti ili iza prve crte napada, vojnici koji upravljaju dronovima nalaze se daleko od mete napada. Dok npr. američka vojska koristi posebne kontrolere za upravljanje svojim dronovima, Rusi se snalaze na razne načine i eksperimentiraju s tehnologijom i hardverom koji je originalno razvijen za potpuno druge i miroljubive svrhe. Konkretno, za upravljanje dronovima ponekad koriste kontrolere za konzole za videoigre.

Velika Britanija je tome odlučila stati na kraj pa nove sankcije koje su nedavno najavili uključuju i zabranu izvoza kontrolera za konzole i druge proizvode potrošačke elektronike.

Igraće konzole više neće biti prenamijenjene za ubijanje u Ukrajini, komentirao je britanski državni ministar za Europu i Sjevernu Ameriku Stephen Doughty odluku o zabrani izvoza kontrolera u Rusiju. Odluka o zabrani donesena je nakon što su se pojavili izvještaji kako Rusi kupuju kontrolere za konzole koji se proizvode na zapadu i onda ih preuređuju kako bi njima mogli upravljati dronovima.

Ukrajinski vojnik upravlja dronom Ukrajina radi na novoj taktici - kopnenim dronovima koje Rusi neće moći zaustaviti elektronskim ometanjem

Doughty je naglasio kako je Rusija predugo iskorištavala britansko tržište potrošačke elektronike na kojem je kupovala na prvi pogled bezopasne proizvode koje bi poslije prenamijenili za vojnu uporabu. Velika Britanija će sada tome stati na kraj, čime žele oslabiti ruske vojne mogućnosti - pa makar i na ovaj način, zabranom izvoza gamerskih proizvoda.

Izvor: BBC

Vezane vijesti

Još vijesti