Gradovi budućnosti: tko je u važniji, tehnologija ili čovjek?

Porast gradskog stanovništva evidentan je i u Hrvatskoj, a za sobom povlači niz problema vezanih uz promet, stanovanje, sigurnost i održavanje komunalne infrastrukture

Zimo
Zimo | 20.03.2025. / 12:31 komentari
Sami Kazi (Foto: Future Tense)

 

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora"

Iako se u konceptu pametnih gradova naglasak najčešće stavlja na tehnologiju, dr. sc. Sami Kazi ističe kako „u budućnosti gradovi neće biti samo mjesta za život, već ekosustavi koji uče, prilagođavaju se i reagiraju na potrebe svojih stanovnika. Ključ za stvaranje istinski pametnih gradova leži u integraciji tehnologije s ljudskim ponašanjem, pretvarajući urbane prostore u međusobno povezane sustave koji su i učinkoviti i održivi.“

Na konferenciji Future Tense powered by Lürssen, dr. sc. Kazi će kroz znanstvene uvide i konkretne primjere pokazati kako gradovi mogu optimizirati svoje usluge integracijom pametnih sustava, unaprijediti održivost kroz zelenu gradnju, pametno upravljati energijom, otpadom i vodom, razviti otporna rješenja za buduće urbane izazove, ali i kako potaknuti učinkovita javno-privatna partnerstva s ciljem poboljšanja kvalitete života građana.

Urbanizacija je jedan od ključnih megatrendova koji će oblikovati svijet u narednim desetljećima. Futurolozi upozoravaju kako će broj stanovnika u urbanim sredinama nastaviti rasti, posebno u Africi i Aziji, gdje će do 2100. niknuti najveći broj mega gradova. Trend povećanja broja gradskog stanovništva evidentan je i kod nas, a za sobom donosi niz izazova vezanih uz promet, stanovanje, sigurnost i održavanje komunalne infrastrukture.

Gradovi diljem svijeta rješenja za svoje izazove pronalaze u tehnologiji. Digitalizacija javne uprave, pametna rasvjeta, integrirani prometni sustavi i napredna sigurnosna rješenja već su prisutni u mnogim urbanim sredinama. U Hrvatskoj je tako Bjelovar bio prvi grad koji je digitalizirao svoju upravu, Krk prvi pametni otok, a Rijeka je, pak, višestruki dobitnik nagrade pametnog grada zahvaljujući kontinuiranim ulaganjem u poboljšanje i digitalizaciju svoje infrastrukture.

Kako gradovi mogu još bolje odgovoriti na ključne probleme i poboljšati kvalitetu život svojih stanovnika, objasnit će profesor dr. sc. Sami Kazi s VTT-a, Tehničkog istraživačkog centra Finske, 8. svibnja na poslovnoj konferenciji Future Tense powered by Lürssen.

Uz dr. sc. Kazija, na konferenciji Future Tense powered by Lürssen govorit će Peter Hinssen o budućnosti tehnologije, Tamira Snell o održivosti, dr. sc. Howard Yu o izgradnji strateške otpornosti u nepredvidljivom poslovnom okruženju te Carl Honoré o kulturi usporavanja, jednom od načina povećanja kvalitete života, ali i produktivnosti u svijetu brzih promjena.

Uz Lürssen Design Centar Kvarner, partneri ovogodišnje konferencije su Bosqar Invest, Iverpan, Infinum, JGL, Končar, Nestlé Hrvatska, Philip Morris International, Raiffeisen Bank i Planetopija.
U svom petom izdanju, Future Tense powered by Lürssen na jednom mjestu okuplja stručnjake, futurologe, lidere industrija, poslovnu i akademsku zajednicu te predstavnike javne uprave s ciljem poticanja strateškog promišljanja o budućnosti.

 

Više informacija nalazi se na internetskoj stranici Future Tense konferencije

 

Vezane vijesti