Glumci i scenaristi u Hollywoodu već su neko vrijeme u štrajku kojim žele izboriti bolje radne uvjete, ali i zaštititi se od umjetne inteligencije koja bi jednom mogla odrađivati njihov posao, što znači da bi mnogi mogli ostati bez posla. Za njih je posebno zabrinjavajući prijedlog Saveza filmskih i TV producenata prema kojem žele iskoristiti umjetnu inteligenciju kako bi sačuvali digitalne replike glumaca koje bi onda mogli koristiti u filmovima, bez potrebe za glumcima od krvi i mesa.
Da bi generativna umjetna inteligencija mogla postati velika prijetnja kreativcima, mogli smo se uvjeriti i na primjeru dosad objavljenih AI pjesama. Pjesma "lažnih" Drakea i Weeknda za koju je u potpunosti zaslužna umjetna inteligencija brzo je postala hit na internetu, no povučena je sa streaming servisa zbog kritika o kršenju autorskih prava. Hoćemo li u budućnosti zaista slušati pjesme u potpunosti napravljene u digitalnim alatima ili će u glazbi i dalje ostati presudan ljudski faktor i pravi, ljudski glas, pokazat će vrijeme, no čini se da ni glazbenicima nije svejedno te sada čak i oni spominju mogućnost štrajka.
Jedan od njih je i irski glazbenik Hozier, koji je u razgovoru za BBC rekao da bi se rado pridružio glazbenicima u štrajku zbog prijetnje koju umjetna inteligencija predstavlja glazbenoj industriji.
Osim o prijetnji koju umjetna inteligencija predstavlja kreativcima, taj se glazbenik dotaknuo i umjetnosti te kaže da nije siguran mogu li se djela koje napravi AI smatrati umjetnošću te je to filozofsko pitanje. No u domenu filozofije ne spada i činjenica jest da AI "ne može stvoriti nešto što se temelji na ljudskom iskustvu".
Na tržištu već postoje alati koji samo na temelju upita korisnika mogu stvoriti glazbu, a jedan od takvih alata razvija i Google. No, kao i u slučaju postojećih chatbotova, sporno je pitanje autorskih prava, odnosno treniranja AI-a na sadržaju koji je dostupan na internetu, ali je zaštićen autorskim pravima.