Hrvatski softver osvaja svijet!

Kanadska kompanija Upchain ima ured i u Varaždinu te se upravo u hrvatskom uredu u cijelosti odvija razvoj proizvoda, odnosno softvera kojeg koriste velike svjetske kompanije

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 22.04.2018. / 08:33 komentari
Upchain (Foto: Marko Šipek) (Foto: Marko Šipek)

Dok i dalje veliki broj mladih nezadovoljnih situacijom u Lijepoj našoj traži kartu za inozemstvo u jednom smjeru, dio programera umjesto u Njemačkoj ili Irskoj, svoju sreću pronašao je u – Varaždinu. U baroknom gradu kanadska kompanija Upchain otvorila je ured u kojem su, osim Varaždinaca, zaposleni i programeri iz brojnih hrvatskih gradova koje su privukli odlični uvjeti rada, natprosječna primanja te mogućnost rada za neke od velikih svjetskih kompanija.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

Hrvatski ured Upchaina vodi Marko Šipek koji nam je objasnio razlog zbog kojeg je jedna inozemna kompanija odlučila otvoriti ured baš u Hrvatskoj i to u Varaždinu.

Izvršni direktor Upchaina John Laslavic hrvatskih je korijena, otac je iz okolice Karlovca a majka iz okolice Varaždina. Sam Varaždin odabran je zbog poznavanja kraja, ali i zbog Fakulteta Organizacije i informatike kao generatora kadrova, pojašnjava Šipek.

U Varaždinu je trenutno zaposleno tridesetak ljudi, a Šipek kaže kako se namjeravaju proširiti i novi ured otvoriti i u Zagrebu.

Softverska revolucija

Upchain razvija product lifecycle managment (PLM) softver, odnosno softversku platformu koja svim sudionicima u razvoju proizvoda omogućuje uključenost u svaki korak proizvodnje, od ideje do prodaje, odnosno od inženjera pa do samih korisnika.

Upchain (Foto: Upchain) (Foto: Upchain)

Zbog cijene i vremena implementacije ovakav softver nije bio dostupan malim kompanija i dobavljačima velikih proizvoda – iako su neke kompanije pokušale razviti slična rješenja, u tome nisu uspjele te Šipek kaže kako je Upchain jedini uspio cijeli koncept PLM-a prebaciti na manje kompanije.

Za razliku od konkurenata, njihovo je rješenje u oblaku, jednostavnije je za korištenje i, što je vrlo važno za napomenuti, jeftinije je.

Riječ je revoluciji na ovom tržištu koju su nedavno prepoznali i investitori uloživši 7,4 milijuna kanadskih dolara u Upchain te će ovu investiciju kompanija iskoristiti za širenje i razvoj poslovanja, a dio tog iznosa planiraju uložiti i u Hrvatsku u kojoj se u cijelosti odvija razvoj proizvoda.

Velike kompanije koriste Upchain

Koliko je Upchain velik najbolje nam govore klijenti s kojima surađuju – trenutno imaju više od 10 tisuća korisnika, a među inim njihovim uslugama koriste se i Magna, najveći proizvođač dijelova za automobile na svijetu, ATS Automation Cambridge koji proizvodi automatizirane linije za proizvodnju, uključujući i linije za proizvodnju Appleovih proizvoda, zatim OHB AG Munich kao dio ESA (European Space Agency) i brojne druge poznate kompanije.

"Najprisutniji smo na sjevernoameričkom tržištu kao i dijelu Europe ako gledamo sjedišta kupaca, a ako pričamo o rasprostranjenosti i korištenju samog softvera, globalno smo prisutni na tržištu", rekao nam je Šipek.

Život na relaciji Hrvatska – Kanada

Pitali smo Marka i kako je to raditi iz Hrvatske za stranu kompaniju, kakvi su općenito dojmovi i imaju li problema s vremenskom razlikom, odnosno moraju li se prilagođavati vremenskoj zoni u Torontu.

Iskustvo rada za stranu kompaniju je pozitivno, jedan dio je uzimanje nekih pozitivnih razmišljanja u poslovanju kao i znanja oko samog razvoja proizvoda. Vremenska razlika za sada nije neki veći problem pošto je radno vrijeme većine zaposlenika samo u hrvatskoj vremenskoj zoni. U zadnjih 5 godina bilo je dosta putovanja nekih od zaposlenika, radi stjecanja iskustva i znanja, ističe Šipek.

I on je proteklih pet godina veliki dio vremena proveo u Kanadi te i dalje otprilike svaka tri mjeseca putuje u Sjevernu Ameriku, a govoreći o usporedbi ove dvije zemlje, kaže kako je u Kanadi odnos između poslodavaca i radnika puno prisniji nego što smo to navikli u Hrvatskoj – to smatra jednom od prednosti i sličan bi način odnosa volio vidjeti i ovdje.

Što se tiče prednosti naših zaposlenika tiče, prvenstveno ističe marljivi rad po kojem smo dobro poznati, što na svojim internetskim stranicama naglašavaju i u Upchainu.

Razvoj je motor Upchain platforme i znali smo da trebamo mjesto na kojem možemo pronaći brojne talente. Zato smo odabrali Hrvatsku: Ako postoji mjesto s tako velikim potencijalom, tek ga moramo pronaći, pojašnjavaju.

Kartu za Dublin zamijenite s kartom za Varaždin

Osim što se u Hrvatskoj planiraju proširiti i na područje Zagreba, u svijetu Upchain planira širenje poslovanja u SAD-u, Kanadi i Europi – kao gradovi s europskim uredom spominju se Pariz i Munchen.

Što se hrvatske tiče, Šipek je rekao kako je jedan od problema nedostatak programera s iskustvom te da trenutno zapošljavaju prvenstveno Java programere kao i programere u .NET-u pa ako imate znanje i iskustvo koje se traže, znate što vam je činiti i, umjesto karte za Berlin, Stockholm ili Dublin, kupite kartu za – Varaždin!

 

Vezane vijesti