Indija razvija nuklearnu balističku raketu koja će je svrstati uz bok SAD-a, Rusije i Kine

Indija želi pojačati svoj nuklearni arsenal balističkom raketom čiji bi domet bio veći od 5000 kilometara. Iza sebe već imaju uspješno testiranje balističkog projektila K-4, čiji je domet 2200 kilometara.

Branimir Vorša | 29.01.2020. / 13:32 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Razvojem balističke rakete dometa između pet i šest tisuća kilometara, i koja je sposobna nositi nuklearnu bojnu glavu, Indija znatno povećava svoj vojni doseg, no ovaj put daleko izvan domene svojih azijskih susjeda.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Digitalni inovacijski inkubator otvorio vrata umjetnoj inteligenciji Pokrovitelj Digitalni inovacijski inkubator powered by Hrvatski Telekom Digitalni inovacijski inkubator otvorio vrata umjetnoj inteligenciji i pomaknuo granice kreativnosti

Protekle nedjelje uspješno su testirali svoju najnoviju balističku raketu dugog dometa K-4, koja je ostvarila doseg od 2200 kilometara. Ta je raketa lansirana s podvodne platforme u Bengalskom zaljevu kako bi se izbjegle rizične situacije testnog lansiranja izravno iz podmornice, u slučaju da lansiranje pođe po zlu, odnosno da raketa katastrofalno zakaže.

Indija je zadovoljna testiranjem K-4, a pogled su već usmjerili prema novoj raketi koja će nositi naziv K-5 i koja će dometom biti istovjetna indijskoj balističkoj raketi Agni V, čije su lansirne rampe vezane za kopno.

Ispaljivanje rakete s ruske korvete Ruska nepobjediva hipersonična krstareća raketa pati od "dječjih bolesti"

Nuklearna raketa u orbiti (Ilustracija: Getty) Amerikanci 2020. godine žele staviti nuklearnu raketu u Zemljinu orbitu

Isto tako, vrlo je bitna stavka i ta da će K-5 moći nositi više nuklearnih bojnih glava, odnosno njih četiri, a svaka bi težila po 500 kilograma.

Indijske podmornice koje će prenositi K-5 balističke rakete pridružit će se tako ekskluzivnom klubu u kojem su zasad samo SAD, Rusija i Kina. To znači da će imati takozvanu konačnu nuklearnu trijadu, odnosno sposobnost nuklearnog napada na neprijatelja iz zraka, s kopna i s mora.

Indija zasad ima dvije podmornice sposobne prenositi nuklearne balističke projektile Arihant i Arighat. Imaju i rusku nuklearnu podmornicu Chakra (Akula II klasa), ali na desetogodišnjoj posudbi.

Podmornice klase Arihant ("Ubojica neprijatelja" na sanskrtu) mogu nositi osam K-4 balističkih projektila ili 12 K-15 balističkih projektila kratkog dometa.

Razvojem K-5 balističkih projektila Indija s mora može dosegnuti čitavu Aziju, Afriku, Europu te indopacifičku regiju.

Planova za razvoj balističkih projektila još većeg dometa nakon K-5 u Indiji zasad nema. Visoki dužnosnik za Hindustan Times naglasio je da ta zemlja zasad nema kapacitete za razvoj balističke rakete još većeg dometa od planiranog dometa K-5. Ipak, dodaje da je odluka o tome isključivo na indijskoj vladi.

Uz sav napredak koji postižu, Indijci ipak kaskaju za Kinom, koja strelovito raste u vojnom pogledu, a Kina je nedavno postala i drugi proizvođač naoružanja u svijetu, odmah iza SAD-a.

Izvor: RT

Vezane vijesti