Infobip i europski partneri grade novu globalnu komunikacijsku platformu sljedeće generacije

Na realizaciji projekta radit će oko 300 ljudi, od čega velik dio postojećih zaposlenika Infobipa, ali i 90 istraživača iz partnerskih tvrtki i sveučilišnih institucija.

Martina Čizmić | 13.02.2025. / 11:57

Predstavljen IPCEI-CIS (Foto: Infobip)

Službeno je pokrenut IPCEI-CIS "Next Generation Cloud Infrastructure and Services", projekt globalne komunikacijske platforme sljedeće generacije koji će Europi povećati globalnu konkurentnost.

Kako je istaknuto na predstavljanju, ideja IPCEI-CIS projekta je stvaranje cloud infrastrukture vođene transparentnošću kako bi se osigurale usluge usklađene s europskim standardima i tehnološkom budućnosti. Trenutno, ovim područjem globalno dominiraju modeli koji često nisu u skladu s propisima EU-a o zaštiti podataka i transparentnosti. Europa ovim projektom želi zaštiti svoju digitalnu i tehnološku suverenost.

Domaća tvrtka, Infobip, će na ovom projektu surađivati s europskim partnerima, uključujući Deutsche Telekom, Sveučilište Twente, Sveučilište Göttingen, Tehničko sveučilište u Grazu i domaćim institucijama poput Algebre, Fakulteta informatike u Puli i Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Infobip je pravi primjer hrvatske tehnološke izvrsnosti i globalnog uspjeha, a ulazak u projekt od zajedničkog europskog interesa (IPCEI) još jednom potvrđuje njegovu ključnu ulogu u europskoj digitalnoj infrastrukturi. Važno je što će više od 370 visokoobrazovanih stručnjaka raditi na njegovoj realizaciji, a među njima će biti i 90 istraživača iz domaćih tvrtki i sveučilišnih institucija, čime jačamo suradnju između akademske zajednice i industrije. I na AI Action Summitu, prije par dana u Parizu, potvrdili smo opredijeljenost razvoju umjetne inteligencije i etičkoj primjeni naprednih tehnologija koje moraju ostati u službi čovjeka. Hrvatska aktivno sudjeluje u europskim inicijativama za razvoj umjetne inteligencije i digitalne suverenosti, a Infobipov IPCEI projekt dobar je primjer kako domaće tvrtke mogu igrati ključnu ulogu u ovim procesima. Vjerujemo kako će ovaj projekt pridonijeti stvaranju sigurne oblačne infrastrukture koja će podržati industrije, tvrtke i javne usluge diljem Europe, omogućujući im inovacije i konkurentnost na globalnoj razini, istaknuo je premijer Andrej Plenković.

Globalna komunikacijska platforma

Kao indirektni partner, Infobip u ovom projektu razvija globalnu komunikacijsku platformu sljedeće generacije kojom će industriju komunikacija kroz nova inovativna rješenja podignuti na novu razinu, a koja će naposljetku unaprijediti i učiniti sigurnijom komunikaciju između organizacija, tvrtki i građana Europe.

Ova inicijativa je pokrenuta od strane više od 100 tvrtki i istraživačkih organizacija iz 12 članica EU, a cilj joj je izgradnja nove globalne komunikacijske platforme sljedeće generacije. Sretni smo što su Hrvatska i Infobip dio ove priče jer ovaj projekt jača konkurentnost IT industrije Europe u odnosu na ključne konkurente koji uglavnom dolaze iz Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Infobip je među top tri globalna lidera u svojoj industriji, trenutno zapošljavamo 3450 ljudi diljem svijeta, na šest kontinenata kroz više od 70 ureda, od čega oko 800 inženjera, najviše u Hrvatskoj. Infobip je u svom radu snažno posvećen istraživanjima i razvoju, u R&D godišnje izdvajamo više od 100 milijuna EUR. Nastavljamo raditi na inovacijama za koje smo redovito priznati od najrelevantnijih analitičkih kuća, rekao je Silvio Kutić, glavni izvršni direktor Infobipa.

Na realizaciji projekta radit će oko 300 ljudi, od čega velik dio postojećih zaposlenika Infobipa, ali i 90 istraživača iz partnerskih tvrtki i sveučilišnih institucija.

Kako ističu u Infobipu, jedan od ključnih parametara projekta je prenošenje znanja iz istraživanja i rada na projektu, koja će se dijeliti s akademskom zajednicom u Hrvatskoj s ciljem njezinog daljnjeg osnaživanja. S obzirom da je to projekt iz domene istraživanja i razvoja, osigurat će se još snažnija i kvalitetnija suradnja između ICT industrije i akademije, što će osnažiti istraživačke i razvojne kapacitete svih uključenih.

Također, projekt osigurava visokokvalificiranim stručnjacima za kojima vlada globalna potražnja da u Hrvatskoj rade na inovacijskom projektu koji je jedinstven u EU, ali i šire, čime se osnažuje domaće tržište rada i ukupni potencijal domaće ICT industrije.

Ukupna vrijednost Infobipovog projekta premašuje 80 milijuna eura, pri čemu Infobip pokriva značajan dio troškova, a maksimalni iznos državne potpore ovom projektu iznosi 35 milijuna eura financiranih iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

 

Vezane vijesti

Još vijesti