O Atlantidi su čuli mnogi. Izgubljeni kontinent za koji znanstvenici još uvijek nisu posve sigurni gdje se točno nalazio ni što ga je potopilo, opisan je u djelima grčkog filozofa Platona. No, jeste li znali i da je nekad davno postojao još jedan kontinent koji smo u međuvremenu izgubili?
Grupa znanstvenika sa Sveučiliša u Utrechtu usmjerila je svoju pozornost na mediteransku regiju i njenu geološku prošlost.
Tamo vlada geološki nered: sve je zakrivljeno, slomljeno i naslagano, objasnio je u izjavi glavni istraživač Douwe van Hinsbergen, profesor globalne tektonike i paleogeografije na Odsjeku za znanosti o Zemlji Sveučilišta u Utrechtu. U usporedbi s ovim, Himalaje, na primjer, predstavljaju prilično jednostavan sustav. Tamo možete pratiti nekoliko velikih rasjeda na udaljenosti većoj od 2000 kilometara.
Znanstvenici su tijekom proučavanja tektonike kontinentalnih ploča sastavili nove modele u koje su uključili nove podatke i, istražujući područje od Španjolske do Irana, otkrili da je južna Europa smještena na vrhu dijela kontinentalne kore veličine Grenlanda. Taj se dio odvojio od Afrike prije više od 200 milijuna godina.
Zaboravite Atlantidu. Veliki broj turista svake godine provodi odmor na izgubljenom kontinentu Velikog Jadrana, a da toga nije ni svjesno, navodi se u priopćenju za javnost.
Kako su napisali u studiji objavljenoj u časopisu Gondwana Research, većina "izgubljenog kontinenta" zapravo je potonula, a preostali dijelovi, posebno sedimentne stijene, sad čine planinske lance Apenina, dijelove Alpa, Balkana, Grčke i Turske.
Većina planinskih lanaca koje smo istraživali potječe s jednog kontinenta koji se odvojio od Sjeverne Afrike prije više od 200 milijuna godina, dodao je Van Hinsbergen.
Kako bi pronašli kontinent, u napredni softver za rekonstrukciju tektonskih ploča, GPlates unijeli su tisuće informacija o kretanju ploča, llinija rasjeda i magnetizmu u stijenama. A potom su krenuli sa skidanjem slojeva sve do razdoblja trijasa, prije otprilike 240 milijuna godina. Naime, upravo se tada "Veliki Jadran" počeo razvijati kao zasebni kontinent.
Jedini preostali "vidljivi" dio kontinenta, ističe Van Hinsbergen, nalazi se u dubinama Jadranskog mora i proteže se od Torina do samog kraja "pete čizme" Italije. Ostatak komada kontinentalne ploče, koji je bio debeo oko 100 kilometara, "zaronio" je ispod južne Europe u zemljin plašt, gdje ga još uvijek možemo pratiti seizmičkim valovima do dubine od 1500 kilometara.
Subdukcija, poniranje jedne ploče pod drugu, osnovni je način na koji nastaju planinski lanci. Naše istraživanje je dalo velik broj uvida, također o vulkanizmu i potresima, koje već primjenjujemo drugdje. Možete čak do određene mjere predvidjeti kako će određeno područje izgledati u dalekoj budućnosti. Kratkoročno, tu su i ekonomski aspekti vezani uz istraživanje. Ležišta rude i građevni materijali koji su vitalni za naše društvo nalaze se u planinskim pojasevima poput onih u istraživanom području. Geološki sustavi u kojima su ti resursi nastali fragmentirani su zajedno s planinskim pojasevima koje smo rekonstruirali. Rekonstrukcija je stoga korisna u potrazi za novim resursima, naglasio je.