Proteklih dana naslovnicama svjetskih medija dominirala je priča o Luigiju Mangioneu, mladiću koji je usmrtio izvršnog direktora UnitedHealtha Briana Thompsona. Zbog svog postupka, kojeg su neki okarakterizirali kao borbu malog čovjeka sa sustavom i korporacijama kojima je ljudski život u drugom planu, a zarada u prvom, Mangione je čak pokupio i simpatije određenog dijela javnosti. Nakon ubojstva Thompsona, on je bio u bijegu, ali je brzo uhićen te se, živ i zdrav, nalazi u zatvoru u Pennsylvaniji.
No ako pitate Appleovu umjetnu inteligenciju, Luigi Mangione se upucao i možda je mrtav.
Apple Intelligence odnedavno je dostupan i u Velikoj Britaniji, a ova opcija, među inim, omogućuje i prikazivanje sažetaka obavijesti na iPhoneu. Tako ako vam neka aplikacija pošalje više obavijesti, Apple AI njih sve grupira u jednu i daje sažetak svih obavijesti. Dio korisnika pohvalio je tu Appleovu opciju jer u samo jednoj obavijesti mogu vidjeti ono što je najvažnije, no pokazalo se kako Apple Intelligence nije toliko inteligentan, odnosno nije savršen. I to najbolje možemo vidjeti po spomenutom slučaju Mangionea.
Naime, korisnici iPhonea u Velikoj Britaniji prije nekoliko dana dobili su sažetak tri vijesti - o svakoj po jednu rečenicu, a jedna od njih je bila: Luigi Mangione se ustrijelio. Na Daily Mailu kažu kako je zbog AI-a Apple počeo širiti lažne vijesti, dok je BBC podnio žalbu toj kompaniji zbog lažnog sažetka njihove vijesti te su od njih zatražili da riješe taj problem.
Iz BBC-a su naglasili kako je za njih od najveće važnosti da njihovi čitatelji mogu vjerovati svakoj informaciji objavljenoj u njihovo ime, a to uključuje i notifikacije na mobilnim uređajima.
To, inače, nije prvi put da je Appleova umjetna inteligencija napravila takvu pogrešku te su, prema informacijama koje je objavio BBC, korisnici iPhonea u studenom u sažetku obavijesti NY Timesa dobili obavijest kako je izraelski premijer Benjamin Netanyahu uhićen, što također nije bila istina, odnosno AI je izvukla krivi zaključak iz članka.
Na Daily Mailu kažu kako su i brojni korisnici upozorili na pogreške u sažecima poruka koje su dobili, dok je profesor medijskih politika sa Sveučilišta u Londonu Petros Iosifidis upozorio kako AI tehnologija još nije na razini koja se to očekuje od velikih kompanija pa postoji velika opasnost od širenja dezinformacija, što smo najbolje vidjeli u ova dva slučaja. Iosifidis kaže kako mu je jasno da je Apple bio pod pritiskom da što prije uđe na AI tržište, no čudi se da su “stavili svoje ime” na takav nedovršen proizvod.