Ratna mornarica Narodne oslobodilačke vojske (PLAN) Kine službeno je porinula svoj najveći amfibijski jurišni brod, Sichuan (Tip 076), na samom kraju protkele godine u Šangaju. To plovilo, nazvano po jugozapadnoj kineskoj pokrajini, predstavlja značajnu prekretnicu za PLAN kao njihov najveći amfibijski ratni brod do danas. Sichuan nadmašuje sletnu palubu za helikoptere svojeg prethodnika, broda pod oznakom tip 075, koji je porinut 2019. godine i koji ima istisninu od 36.000 tona.
China's first Type 076 amphibious assault ship, the Sichuan, was launched. It features a groundbreaking electromagnetic catapult and arresting technology. pic.twitter.com/AJCgs6yzI6
— Global Defense Insight (@Defense_Talks) December 27, 2024
Napredni dizajn i mogućnosti
Sichuan ima dizajn palube s dva otoka, sličan britanskom nosaču zrakoplova klase Queen Elizabeth, i opremljen je elektromagnetskim katapultom (EMALS) i sustavom odvodnika. Državna novinska agencija Xinhua izvještava da su ti sustavi dizajnirani za lansiranje zrakoplova s fiksnim krilima. Vojni stručnjak Song Zhongping primijetio je da bi Sichuan mogao funkcionirati kao "laki nosač zrakoplova", potencijalno noseći Shenyang J-15 borbene zrakoplove, također raspoređene na PLAN-ovim nosačima Liaoning i Shandong,piše portal The Aviationist.
Ta sposobnost pozicionira Sichuan da djeluje poput brodova klase Wasp i America američke ratne mornarice, sposobnih za raspoređivanje marinaca putem amfibijskih plovila dok nudi zračnu potporu. Sichuan postaje drugi brod PLAN-a sa sustavom EMALS, nakon nosača zrakoplova tipa 003 Fujian, i jedan od samo tri u svijetu, uz američki nosač zrakoplova USS Gerald R. Ford.
Potencijal dvostruke namjene
Ako se koristi kao laki nosač, EMALS omogućuje Sichuanu lansiranje i oporavak zrakoplova većom brzinom od većine zapadnih nosača, uključujući američku klasu nosača zrakoplova Nimitz. Ta dvostruka sposobnost - misije zračne nadmoći i amfibijske operacije - stvara strateške izazove za američke i savezničke planere u Južnom kineskom moru. Međutim, Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) sugerira da bi mogao poslužiti kao nosač dronova, koristeći GJ-11 radarski nevidljivi borbeni dron za podršku amfibijskim operacijama.
Nagađanja o zrakoplovnim komponentama
Dok pojedinosti oko navedenog kineskog broda ostaju tajne, nagađanja temeljena na izvješćima kineskih državnih medija ukazuju na bespilotnu letjelicu GJ-11 kao vjerojatnu komponentu zračnog krila Sichuana, jer je primjećena u blizini Šangaja. Izviđačka bespilotna letjelica WZ-7 Soaring Dragon, dugotrajna platforma za nadzor s velikih visina, također bi mogla igrati ulogu, iako je njena veza sa Sichuanom i dalje neizvjesna.
Zrakoplovne sposobnosti tog broda mogle bi se proširiti na višenamjenski lovac J-15 Flying Shark, dizajniran za nosače PLAN-a. Varijante kao što su J-15T i J-15D, opremljene sustavima za elektroničko ratovanje, poboljšavaju zaštitu udarnih snaga i nose napredne projektile zrak-zrak PL-15.
Helikopteri i naoružanje
Sichuan će primarno angažirati helikoptere poput Changhe Z-8, Z-18 i Z-20 za transport trupa, potragu i spašavanje te protupodmorničko ratovanje. Z-20, moderni nasljednik ranijih modela helikoptera, ima nadogradnje za svestranost i operativnu učinkovitost.
Za obranu, Sichuan je opremljen s tri lansera projektila HQ-10, svaki s 24 projektila, tri H/PJ-11 bliska oružana sustava (CIWS) i četiri lansera mamaca tipa 726 za pasivnu zaštitu. Taj obrambeni paket nadopunjuje oslanjanje Sichuana na prateća plovila, za neutralizaciju prijetnji na velikim udaljenostima.
Izgledi za budućnost
Sichuan će proći probe i testiranja na moru prije službenog puštanja u pogon, no datum tih probi i testiranja još nije objavljen. Kao dio modernizacije PLAN-a, taj brod naglašava rastuće pomorske ambicije Kine i njezin fokus na strateške sposobnosti u spornim regijama.