Sredina ljeta nije samo vrijeme za godišnje odmore, uživanje u suncu i moru, već i za uživanje u astronomskom spektaklu. Svakog ljeta zaljubljenici u astronomiju iz cijelog svijeta s nestrpljenjem očekuju pojavu poznate meteorske kiše, Perzeida.
tri vijesti o kojima se priča


Ove će godine vrhunac dosegnuti u kolovozu, točnije u noći 12. na 13. kolovoza, ali neće biti tako spektakularno kao prošle godine. Naime, s obzirom na to da će vrhunac biti samo tri dana nakon punog mjeseca, očekuje se da će se slabije vidljiv meteori izgubiti u svjetlosti mjesečine.
Unatoč tome, očekuje se da će tijekom vrhunca biti moguće vidjeti u prosjeku do 100 meteora na sat.
Što su Perzeidi?
Perzeidi, odnosno kiša meteora, redovna su godišnja pojava koja nastaje kad Zemlja prolazi kroz ostatke (komadiće leda i stijena) koje je iza sebe ostavio komet Swift-Tuttle. Podsjetimo, radi se o kometu koji su otkrili Lewis Swift i Horace Tuttle 1862. godine. Najveći je poznati objekt koji je više puta prošao pored Zemlje (sljedeći se prolaz očekuje 2126., kad bi mogao biti vidljiv golim okom).
Zašto baš Perzeidi?
Tipični meteoridi kreću se brzinom od 214 365 km/h, a vidljivi su tek na udaljenosti od oko 97 kilometara od tla. Iz Zemljine perspektive izgledaju kao da dolaze iz smjera zviježđa Perzej na sjevernoj hemisferi.
Najbolje su vidljivi na sjevernoj hemisferi (gdje se nalazi i Hrvatska), ali ih se može uhvatiti i do srednjih južnih geografskih širina.
Kako promatrati Perzeide?
Želite li uživo promatrati Perzeide, morat ćete potražiti područje koje nije svjetlosno zagađeno, odnosno na kojem se dobro vidi noćno nebo. Udobno se smjestite i dopustite si otprilike pola sata da vam se oči naviknu na manju količinu svjetla (u tom periodu nemojte provjeravati mobilni telefon jer će vam se svjetlost ekrana činiti kao izuzetno žarka).
Za promatranje vam ne trebaju ni teleskopi ni dalekozori, već samo malo strpljenja.
Kada promatrati Perzeide?
Vrhunac će Perzeidi dosegnuti 12. i 13. kolovoza, no bit će ih moguće promatrati i nekoliko dana prije i nekoliko dana poslije vrhunca. S obzirom na to da će nekoliko dana prije Mjesec biti pun, moglo bi ih biti teže uočiti zbog jake mjesečine.
Inače je najbolje vrijeme u satima prije zore i kad je nebo čisto (bez oblaka i izmaglice).