Mislite da vam je pametni telefon ažuriran? Razmislite ponovno i provjerite ove postavke

Problem je što je to Googleovo ažuriranje skriveno toliko duboko u postavkama da većina korisnika nikad nije čula za njega, a kamo li ga provjerila.

Martina Čizmić | 06.04.2025. / 12:16

Pametni telefon, ilustracija (Foto: Getty Images)

Kad ste posljednji put provjerili je li vaš pametni telefon koji koristi Android operativni sustav ažuriran? I provjeravate li redovito?

Ako je vjerovati anketama, većina korisnika gotovo nikad ne provjerava je li im operativni sustav koji koriste svakodnevno ažuriran na posljednju verziju. A to je važno, jer ažuriranja donose poboljšanja, ali i zakrpe za sigurnosne propuste koji mogu ugroziti sigurnost vaših podataka.

No, stavimo to po strani. Znate li gdje pronaći informacije o ažuriranju sustava? Ako znate da se nalaze u Postavkama i pod opcijom "System Update" već znate puno. Kliknite na tu opciju barem jednom mjesečno i provjerite je li vaš sustav ažuriran.

Ali, Google je u sustavu sakrio još jedno ažuriranje za koje mnogi ne znaju, a možda je i bitnije od ovog "sistemskog".

Naime, 2019. godine Google je ponešto promijenio arhitekturu Android operativnog sustava i uz opciju "System Update" uveo i Google Play system update.

Radi se o ažuriranjima koje Google sam pušta na Android uređaje diljem svijeta, a koji nisu ovisni o proizvođačima samih telefona. Tako vam Google može poslati ažuriranje neke ključne komponente bez potrebe za ažuriranjem cijelog operativnog sustava i bez čekanja da se proizvođači zbroje i pošalju "svoje" ažuriranje na telefone.

Problem je što je to Googleovo ažuriranje skriveno toliko duboko u postavkama da većina korisnika nikad nije čula za njega, a kamo li ga provjerila.

Većina takvih ažuriranja bude preuzeta na telefon bez ikakve obavijesti ili potrebe da korisnik nešto napravi te mirno čeka do sljedećeg ponovno pokretanja uređaja da bi se instalirala. I tu leži najveći problem. Jer većina korisnika ponovno pokreće svoj telefon veoma rijetko - neki svakih nekoliko mjeseci, drugi gotovo nikad.

Pa kako onda provjeriti je li vam uređaj zaista ažuriran sa svim ažuriranjima koja su dostupna?

Skriveno ažuriranje (Foto: Zimo)

Dovoljno je otvoriti opciju Postavke i u tražilicu upisati "updates". Dobit ćete rezultate koji pokazuju "System Updates" i "Google Play system updates". Za uređaje koji koriste hrvatski jezik, upisujete "ažuriranja".

Kliknite na "Google Play system updates" i pogledajte što vam piše. Ako vas uređaj traži da ga ponovno pokrenete - učinite to.

Inače je dobro svako toliko ponovno pokrenuti uređaj kako bi se oslobodila radna memorija i ugasile nepotrebne aplikacije i servisi.

Dakle, provjerite je li vam uređaj ažuriran i nemojte zaboraviti svako toliko provjeriti da vam se na uređaju ne "skriva" kakvo ažuriranje za koje ni ne znate.

Izvor: Android Authority

Vezane vijesti

Još vijesti