Mlade poduzetnice oblikuju održivu budućnost ruralne Europe

Tehnološke inovacije vode u potpuno drugačiji svijet te su jedan od ključnih čimbenika razvoja Europe i preduvjet europske konkurentnosti.

Martina Čizmić | 20.11.2024. / 08:49

Mlade poduzetnice (Foto: Huawei)

 Odabrane mlade poduzetnice iz cijele Europe stigle su u Hrvatsku gdje je započelo drugo izdanje Ženske akademije za ruralne inovacije koja se odvija u organizaciji Europske akademije za lidere (ELA) pod pokroviteljstvom Huaweija. Program je osmišljen kako bi osnažio žene u oblikovanju održive i dinamične budućnosti za ruralna područja, te primjeni novih tehnologija kako bi se spriječilo zaostajanje ruralnih područja i stanovništva s naglaskom na žene.

Studentice je dočekala Seline Wen, glavna predstavnica Huaweija pri Europskim institucijama, koja je istaknula kako je tvrtka pokazala da raznolikost pokreće inovacije.

Žene su ključ za osiguravanje uključivog digitalnog prijelaza. Podrška mladim ženama u ruralnim područjima kolektivna je odgovornost koja uključuje vlade, civilno društvo i privatni sektor. Kao tehnološka tvrtka, Huawei je potpuno posvećen unapređenju ruralnog razvoja kroz inovativne tehnologije koje nikoga ne ostavljaju iza sebe, istaknula je Wen.

Berta Herrero, direktorica Europske akademije za liderstvo i voditeljica odjela za raznolikost, ravnopravnost i uključenost u Huawei Europe naglasila je: U ovom dobu digitalizacije, tehnologija znači slobodu – slobodu za stvaranje, za dizajniranje budućnosti, za življenje života prema vlastitim uvjetima. Međutim, ljudska povezanost, empatija i suradnja i dalje ostaju od najveće važnosti. Osnažujući i podržavajući žene diljem Europe, Huawei nam pomaže da ostvarimo snove.

Po prvi put, program Europske akademije za liderstvo otvorena je za kandidate iz Islanda, Turske i Švicarske, uz prethodne zemlje kandidate iz država članica EU-a, Ukrajine i Zapadnog Balkana. Dvadeset studentica, odabranih iz konkurentnog skupa talenata, dolazi iz različitih područja, uključujući inženjerstvo, medicinu, poljoprivredu i društvene znanosti, a ujedinjene su željom za otključavanjem novih prilika za ruralne zajednice. Odabrao ih je neovisni žiri, a svaka je od njih dobila je punu stipendiju za sudjelovanje u Akademiji. Hrvatska predstavnica Marina Ćosić inženjerka je elektrotehnike i fotografkinja koja se odlučila za život u ruralnom dijelu Hrvatske, a ova će joj akademija donijeti konkretne savjete kako dodatno unaprijediti poslovanje.

Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, Karlo Ressler, na inauguracijskoj ceremoniji pozdravio je okupljene te istaknuo da tehnološke inovacije vode u potpuno drugačiji svijet te su jedan od ključnih čimbenika razvoja Europe i preduvjet europske konkurentnosti.

Akademija traje do četvrtka, 21. studenog, a sudionice će kroz niz panela, predavanja i masterclass radionica raspravljati o problemima s kojima se suočava stanovništvo u ruralnim područjima i pokušati pronaći rješenja čija bi primjena mogla rezultirati smanjenjem urbano-ruralnog jaza koji je prisutan diljem Europe. Kroz teme koje pokrivaju poduzetništvo, korištenje novih tehnologija za zelenu inovaciju i digitalizacije malih i srednjih poduzeća, pa do pristupa financiranju i stavljanja lokalnih proizvoda na globalna tržišta, dobit će savjete i rješenja za razvoj svojih potencijala.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti