Mogu izazvati požare i ugroziti ljudske živote: Stručnjaci upozoravaju na opasnost od tzv. zombi-baterija

Mnogi baterije, umjesto na za to predviđena mjesta, miješaju s običnim otpadom, a stručnjaci upozoravaju da u procesu uništavanja otpada baterije mogu biti zdrobljene i probušene te eksplodirati i izazvati požar.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 28.10.2020. / 10:32 komentari
Litij-ionske baterije
Litij-ionske baterije (Ilustracija: Getty) (Foto: Ilustracija: Getty)

Nemojte nikada miješati baterije iz mobilnih telefona, prijenosnika i drugih uređaja s običnim otpadom, upozorili su iz Environmental Services Associationa (ESA). Takve tzv. zombi-baterije koje se miješaju s ostalim otpadom prilikom njegova uništavanja mogu biti zdrobljene i probušene te eksplodirati i zapaliti se. Prema ESA-i, nereciklirane baterije pomiješane s otpadom izazvale su stotine požara - samo tijekom jednogodišnjeg razdoblja od 2019. do 2020. u Velikoj Britaniji uzrokovale su najmanje 250 požara. Šteta nastala takvim požarima je velika - osim financijske koja se mjeri u milijunima, požarima se ugrožavaju i ljudski životi te se usporava i onemogućuje rad službi za odvoz i recikliranje otpada, ali i vatrogasnih službi za koje je gašenje takvih požara iznimno izazovno i teško.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Slika nije dostupna Ovo su sve istine o bateriji u vašem mobitelu: Što joj šteti, što ne i koliki joj je životni vijek

Na Independentu kažu kako je stvaran broj požara izazvan takvim baterijama vjerojatno puno veći jer za mnoge požare na odlagalištima često se ne pronađe uzrok, a on bi mogao biti upravo u baterijama.

ESA je u Velikoj Britaniji pokrenula kampanju nazvanu Take Charge čiji je cilj osvijestiti javnost o ovom problemu i educirati ih kako baterije i elektroničke uređaje s baterijama ne bi miješali s ostalim otpadom, već kako bi ih trebali reciklirati. Nažalost, većina baterija u Velikoj Britaniji trenutačno se baca u običan otpad i nisu propisno reciklirane, komentirao je izvršni direktor ESA-e Jacom Hayler. U sklopu kampanje građane će upozoravati da baterije ostavljaju na mjesta koja su za to predviđena - od mjesta za recikliranje u trgovinama pa do centara za recikliranje.

Slika nije dostupna Genijalno rješenje koje bi jednim udarcem moglo riješiti problem trajanja i kapaciteta baterija

O kakvom je broju baterija koje se pravilno ne recikliraju riječ, teško je reći, no predviđa se da ta brojka iznosi oko 55 posto u Velikoj Britaniji. Ovo upozorenje, naravno, ne vrijedi samo za Britaniju, već se jednako može primijeniti i na sve druge zemlje te i svima u Hrvatskoj može poslužiti kao podsjetnik - ne bacajte baterije i elektroničke uređaje s drugim otpadom, već ih bacite na mjesta koja su predviđena za to kako bi ih se recikliralo.
 

Vezane vijesti