Više od 400 godina znanstvenici su pokušavali objasniti kako Sunčeve pjege - ogromna, hladnija područja na površini Sunca, mogu ostati stabilne tjednima ili čak mjesecima unatoč stalnoj turbulenciji. Novo istraživanje objavljeno u časopisu Astronomy & Astrophysics napokon nudi jasno objašnjenje, koristeći napredna promatranja sa Zemlje kako bi otkrilo preciznu ravnotežu sila koje te strukture održavaju na životu.
tri vijesti o kojima se priča


Sunčeve pjege predstavljaju koncentracije snažnih magnetskih polja, usporedivih s onima u bolničkim MR uređajima, ali prostiru se na područjima većima od Zemlje na površini Sunca. Iako djeluju tamno jer su hladnije od okolne površine, Sunčeva pjega na udaljenosti Sunca, ali izolirana od ostatka Sunčeve svjetlosti, bila bi sjajnija od punog Mjeseca.
Sunčeve pjege prate jedanaestogodišnji ciklus aktivnosti Sunca i često su žarišta solarnih baklji i izbačaja koronalne mase (CME), pojava koje mogu poremetiti rad satelita i električnih mreža na Zemlji.
Revolucionarna tehnika promatranja sa Zemlje
Znanstveni tim s Instituta za fiziku Sunca u Njemačkoj usavršio je tehniku razvijenu pri institutu za istraživanje Sunčeva sustava Max Planck. Poboljšali su način analize polarizirane svjetlosti s površine Sunca i uklonili zamućenja uzrokovana Zemljinom atmosferom pomoću njemačkog solarnog teleskopa GREGOR, čime su postigli preciznost usporedivu sa satelitskom, ali uz znatno niže troškove.
Njihova analiza pokazala je da magnetske sile unutar Sunčevih pjega savršeno uravnotežuju tlakove plina. Ta ravnoteža objašnjava njihovu dugotrajnu stabilnost.
Zahvaljujući tom otkriću znanstvenici bi uskoro mogli predvidjeti kada Sunčeve pjege postaju nestabilne, što bi omogućilo pravovremena upozorenja na nadolazeće solarne oluje. Kako suvremeno društvo postaje sve ovisnije o elektroničkoj infrastrukturi, otkriće njemačkih znanstvenika pruža ključnu zaštitu od Sunčevih prijetnji.
Izvor: Science Alert