Pale su teške riječi protiv Zuckerberga: “Prihvatio je toksičnu muškost i neonacističko ludilo”

Mark Zuckerberg je još prošle godine komentirao kako se više neće nikome ispričavati za stvari vezane uz Facebook i druge njegove mreže.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 16.01.2025. / 09:16

Mark Zuckerberg (Foto: Afp)

Zuckerbergovoj Meti tužbe nisu strane, a jednu od njih podigli su pisci oko navodnog kršenja intelektualnog vlasništva pri treniranju umjetne inteligencije. U tužbi se tvrdi kako je Meta, bez znanja i pristanka, koristila sadržaj zaštićen autorskim pravima za treniranje svojih AI modela, pogotovo Llama jezičnog modela. Slične tužbe podignute su i protiv drugih AI kompanija te će biti zanimljivo vidjeti kakav će biti njihov konačan rezultat, odnosno kakve će biti presude.

Mark Zuckerberg Zuckerberg objasnio svoju najveću pogrešku u posljednjih 20 godina i poručio: Dosta je ispričavanja

Mark Lemley, profesor prava sa Stanforda, koji je dio odvjetničkog tima koji brani Metu u ovom slučaju, vjeruje kako su na pravoj strani ovog spora oko kršenja autorskih prava, no ovog tjedna on je odlučio prekinuti suradnju s kompanijom, a razlog je zanimljiv. Naime, rekao je kako zbog nekih stvari koje su se dogodile u posljednje vrijeme, više “čiste savjesti ne može služiti kao odvjetnik (Mete)”.

Kao glavni problem spomenuo je činjenicu što je Mark Zuckerberg prihvatio toksičnu muškost i neonacističko ludilo. Tijekom nedavnog gostovanja na podcastu Joea Rogana, Zuckerberg je, među inim, spomenuo i kako se korporativna kultura pomakla od “muške energije”. O da, upravo je to problem s tehnološkim kompanijama - nema dovoljno testosterona, sarkastično je komentirao Lamely.

Zuckerberg se u posljednje vrijeme prilično promijenio - od imidža pa do načina komunikacije. Prošle je godine tako rekao da mu je dosta konstantnog ispričavanja za stvari koje se događaju oko Facebooka, nakon toga je podržao Donalda Trumpa, a kap koja je prelila čašu Lemleyu jest nedavna najava odustajanja od korištenja fact checkera na Metinim društvenim mrežama. Ova je odluka s jedne strane naišla na brojne kritike, no mnogi su korisnici pokazali palac gore toj promjeni jer smatraju da takvi fact checkeri predstavljaju napad na slobodu govora te da je riječ o osobama, odnosno institucijama koje ponekad odlučuju što se može objaviti, a što ne na temelju vlastitih stavova.

Mark Zuckerberg Zuckerberg je u novije vrijeme često kod Trumpa, što to znači za Metu?

Također, još jedna stvar koju ovaj odvjetnik zamjera Zuckerbergu, odnosno Meti jest napuštanje DEI inicijative (različitost, jednakost, inkluzija), što je u posljednje vrijeme u SAD-u najavilo više kompanija - neke prije, a neke nakon što je Trump ponovno odabran za predsjednika SAD-a.

Zuckerbergovi komentari, kao i spomenuti potezi koje je Meta napravila u posljednje vrijeme odražavaju vrijednosti za koje Lemley kaže da ih ne podržava, tako da više ne može niti surađivati s ovom kompanijom.

Izvor: NY Post

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti