Philips, LG, Panasonic, Samsung i drugi kažnjeni s rekordnih 1,47 milijardi eura zbog dogovora oko cijena TV-a u EU

Europska komisija kaznila je Philips, LG, Panasonic, Samsung, Technicolor i Toshibu s rekordnih 1,47 milijardi eura zbog dogovora i usklađivanja cijena TV-a u Europskoj Uniji. Dogovaranje i uklađivanje cijena TV dijelova u EU bilo je prisutno zadnjih desetak godina.

Zimo
Zimo
Matija Zlatarek | 05.12.2012. / 15:21 komentari
Philips, LG, Panasonic, Samsung i drugi kažnjeni s rekordnih 1,47 milijardi eura zbog dogovora oko cijena TV-a u EU

Europska komisija kaznila je Philips, LG, Panasonic, Samsung, Technicolor i Toshibu s rekordnih 1,47 milijardi eura zbog dogovora i usklađivanja cijena TV-a u Europskoj Uniji. Dogovaranje i uklađivanje cijena TV dijelova u EU bilo je prisutno zadnjih desetak godina. Od navedenih, Philips je dobio najveću kaznu - 313,36 milijuna eura, a nakon njega slijede LG, Panasonic i Samsung. Toshiba i Technicolor također su novčano kažnjeni, no njihove kazne relativno su male. Cijeli dokument možete vidjeti ovdje.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Novčane kazne rezultat su duge istrage koja je kulminirala 2007. godine upadima u uključena poduzeća. Sva poduzeća proglašena su krivima za usklađivanje cijena katodnih cijevi koje su se nalazile u televizorima i monitorima prije popularizacije 'flat screen' zaslona poput LCD-a i plazme. Prema riječima Joaquína Almunie, potpredsjednik EK zadužen za politiku tržišnog natjecanja, troškovi katodnih cijevi iznose 50-70% ukupne cijene TV-a. Almunia je kazne opisao kao primjerene za tvrtke koje su bile umiješane u najgoru vrstu tržišnog ponašanja, a najveća šteta prouzročena je europskim potrošačima tijekom desetak godina.

Zanimljivo, samo Sony od najvećih proizvođača TV-a nije bio umiješan u dogovore i usklađivanje cijena na tržištu Europske Unije.

Vezane vijesti