Prenosiva radio stanica koja stane u aktovku

Dvoje Kanađanina odlučilo je pomoći ljudima u Africi tako što su dizajnirali prenosivu radio stanicu koja praktički stane u jednu aktovku.

Zimo
Zimo
Damjan Tomšić | 30.12.2010. / 13:43 komentari
Prenosiva radio stanica koja stane u aktovku

Dvoje Kanađanina odlučilo je pomoći ljudima u Africi tako što su dizajnirali prenosivu radio stanicu koja praktički stane u jednu aktovku.

tri vijesti o kojima se priča Širenje stanica raka Radi se na novim lijekovima Otkriveno tajno oružje raka: Evo što tumorima daje energiju za širenje u tijelu Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

Naime jedan od njih je i Kanađanin Peter Onguti porijeklom iz Kenije, koji je odlučio na ovaj način pomoći svojem narodu u Keniji i svima u Africi da bi mogli lako doći do informacija putem radija.

Ideja ja bila napraviti malu i prenosivu radio stanicu koja neće puno koštati, a imat će veliki domet.

Tako se obratio svojem Kanadskom prijatelju, telekomunikacijskom inženjeru i zamolio ga za pomoć u izradi ovakvih radio stanica za tržište Afrike. Osmislili su radio stanicu koja teži samo 18 kilograma i odašilje svugdje u krugu od 30 do 100 kilometara, što ovisi o vrsti stanice.

Stanica također može biti napajana solarnom energijom, baterijom ili konvecionalnom strujom. Cijena ovih radio stanica biti će u rasponu od 10000 dolara do 70000 dolara. Vlada južnog Sudana već koristi nekoliko ovakvih radio stanica da bi educirala glasače o referendumu o razdvajanju južnog i sjevernog Sudana.

Također trenutno se  više desetaka stanica koristi za emitiranje zdravstvenog i edukacijskog programa u zapadnoj Africi. Ovaj dvojac je u investiciju odlučio uči sa vlastitom ušteđevinom i nadaju se da će uspjeti.

Vizija im je napraviti ovakve prenosive radio stanice, tako da bi svi u Africi imali pristup informacijama. Radio prijenos je dobar izvor infomacija za siromašnu Afriku gdje si svi ljudi ne mogu priuštiti televizor.

Vezane vijesti