Proglašeni pobjednici sedme generacije programa Generacija Now

Najbolji projekti su: Pametna kišna krila (OŠ Frana Krste Frankopana, Zagreb), Pametni sustav gospodarenja vodom u kućanstvu (OŠ Rude, Samobor) i Klicomat (Tehnička škola Daruvar, Daruvar)

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 14.06.2023. / 08:24 komentari
Generacija NOW (Foto: Hrvatski Telekom)

U ovogodišnjem programu Generacije Now, nacionalnom programu obrazovanja djece i mladih koje provodi Hrvatski Telekom u suradnji s Institutom za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) sudjelovale su 142 hrvatske obrazovne ustanove. U finale je ušlo 18 najboljih timova koji su svoje radove na temu “Zelene tehnologije” te kako moderne tehnologije povezati s ekologijom i održivosti prezentirali žiriju i ostalim sudionicima događaja.

tri vijesti o kojima se priča Mladić tipka na mobitel, ilustracija Rizik za sigurnost Imate neku od ovih aplikacija na svom pametnom telefonu? Odmah je izbrišite BYD Seal 06 EV Cjenovni rat Kinezima je cijenom gotovo nemoguće konkurirati: Za jednu Teslu, dobijete 2 BYD-ova nova Seala Boeing 787 Dreamliner Vrhunski zrakoplov za duga putovanja Što znamo o Boeing 787-8 Dreamlineru, koji se srušio na putu za London?

Slika nije dostupna Robotski slikar, Hobotic 2.0 i interaktivna e-Vaza pobjednici su ovogodišnjeg Generacija NOW

Prema odluci stručnog žirija najbolji rad u kategoriji prvog do četvrtog razreda osnovne škole je 'Pametna kišna krila' (OŠ Frana Krste Frankopana, Zagreb), koja je razvila projekt pametnog navodnjavanja vrtova. U kategoriji petog do osmog razreda najboljim je proglašen projekt 'Pametni sustav gospodarenja vodom u kućanstvu' (OŠ Rude, Samobor) koji je osmislio funkcionalni sustav savjesnijeg i učinkovitijeg upravljanja vodom. Najbolji rad u kategoriji srednjih škola je 'Klicomat' (Tehnička škola Daruvar, Daruvar).

'Pametna kišna krila' rade autonomno, a uključuju se samo kada je to potrebno kako bi uvjeti za uzgoj bili optimalni, ali uz štednju vode i energije. Idealni uvjeti uzgoja pojedinih poljoprivrednih kultura određeni su uz pomoć umjetne inteligencije. Sustav se sastoji od tri dijela: bazne stanice za mjerenje, pumpe za vodu i kišnih krila koja raspršuju vodu.

Ideja projekta 'Pametni sustav gospodarenja vodom u kućanstvu' je kako u kućanstvima izgraditi sustave za racionalno korištenje vode. Model simulira kućnu instalaciju s priključkom na pitku vodu, sa spremnicima za kišnicu te za prljavu vodu u koji ulazi voda iz perilice rublja, perilice suđa i umivaonika, a koristi se dalje za ispiranje WC-a. Upravljački sustav prati razine spremnika i automatski odlučuje koju vodu koristiti za koju namjenu.

Projekt 'Klicomat' je uređaj koji omogućava svakoj osobi da na jednostavan, ekonomičan i automatiziran način kod kuće uzgaja klice koje imaju bogat nutritivni sastav. Klicomat je opremljen s više raznovrsnih senzora i regulatora pritiska koji osiguravaju efikasni uzgoj dajući precizne podatke o važnim uvjetima - vlazi, temperaturi i vremenu potrebnom za kompletan uzgoj.

Slika nije dostupna Učenici osnovnih i srednjih škola pokazali svoju inovativnost i digitalne vještine u sklopu Generacija NOW programa

Igor Vukasović, direktor Odjela za korporativne komunikacije u Hrvatskom Telekomu i predsjednik žirija komentirao je kako je iznimno insirativno vidjeti što su sve današnji osnovnoškolci i srednjoškolci sposobni napraviti te je od još veće važnosti da su svoje ideje pretvorili u konkretne i funkcionalne projekte s jasnom primjenom i svrhom. Završni radovi koje su učenici stvorili su vrlo zanimljivi, kreativni i kompleksni te nas veseli vidjeti što se sve može postići primjenom tehnologije i kroz edukaciju motiviranih mentora i njihovih učenika, naglasio je Paolo Zenzerović, direktor IRIM-a.

Od svog početka programa Generaciju NOW je uspješno prošlo više od 4.000 djece i mladih diljem Hrvatske, a u njemu je sudjelovalo više od 360 obrazovnih institucija.
 

Vezane vijesti

Još vijesti